english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

800 osób w kościele Świętej Trójcy w ramach Nocy Muzeów

W nocy z 16 na 17 maja 2009 r. odbyła się kolejna edycja warszawskiej Nocy Muzeów. Po raz pierwszy do inicjatywy włączyła się Parafia Ewangelicko-Augsburska Świętej Trójcy pod hasłem "Luteranie. Jesteśmy tu od pokoleń". Kościół Świętej Trójcy otwarty był od 19:00 do 1:00 w nocy i odwiedziło go ponad 800 osób. Zainteresowanie historią parafii oraz Kościołem Ewangelicko-Augsburskim w Polsce było ogromne - sprzyjało temu m.in. bliskie sąsiedztwo "Zachęty" oraz Muzeum Etnograficznego.
 

 
Dla zwiedzających przygotowanych zostało kilka atrakcji - oprócz możliwości swobodnego oglądania kościoła i naszych podziemi, warszawiacy mogli zobaczyć również zakrystię, a w niej naczynia i stroje liturgiczne. Przed ołtarzem wyłożona była Biblia Brzeska, przy której gromadziło się najwięcej zwiedzających. Wolontariusze z naszej parafii odpowiadali na pytania, dotyczące nie tylko Biblii, ale również historii parafii oraz zasad wiary Kościoła luterańskiego.
 

 
O 21:00 rozpoczął się koncert organowy - dzieła J. S. Bacha, C. Francka, A. Vivaldiego oraz M. Regera wykonywali uczniowie i studenci Średniej Szkoły Muzycznej im. Karola Szymanowskiego oraz Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina. Nad wszystkim czuwał dr Jerzy Dziubiński, organista naszej Parafii oraz naukowy opiekun wykonawców. Koncert zakończył ks. Piotr Gaś, odczytując psalm tygodnia.
 

 
Każdy ze zwiedzających mógł wpisać się do Księgi Pamiątkowej parafii oraz zaopatrzyć się w literaturę religijną oraz informacyjną dotyczącą Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, Dekady Lutra oraz Diakonii Polskiej. Dodatkowo przy wyjściu z kościoła pierwsze 153 osób mogło poczęstować się "owocem nakazanym", jabłkiem - liczba nawiązywała do ilości ryb, jakie uczniowie złowili nad Morzem Tyberiadzkim po Zmartwychwstaniu Chrystus. Wielu zwiedzających z radością przyjęło możliwość posilenia się przed dalszą podróżą po warszawskich muzeach. Wpisy na pięciu stronach Księgi Pamiątkowej pokazały jak dobrze przyjęte i potrzebne było uczestnictwo naszej Parafii w akcji "Noc Muzeuów".
 
D. B./trojca.waw.pl

fot: B. Sikora