english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

80 lat siostry Marty Grudke

15 października 2009 roku w Bytomiu Miechowicach odbyły sie uroczystości z okazji 80-lecia urodzin siostry Marty Grudke. Obecny był bp Tadeusz Szurman (wygłosił kazanie), duszpasterz Diakonatu Eben-Ezer w Dzięgielowie - ks. Marek Londzin, siostry diakonise i inni goście.
     

  Przed prawie 60 laty Marta Grudke po raz pierwszy przybyła do Miechowic na Tydzień Ewangelizacyjny. Przybyła i została na dłużej ... Pozostawiła swoją małą ojczyznę w Brzezinach koło Łodzi, aby w gronie siostrzanym znaleźć swój nowy dom. Zakłady w Miechowicach były już upaństwowione, ale pracowało tutaj jeszcze 8 sióstr. Zakłady prowadziła Aurelia Scholl wraz z siostrami: Gabrielą, Magdaleną, Eugenią i Zuzanną, która jeszcze była wyświęcona przez Matkę Ewę.
 
Siostra Marta wciągnęła się szybko do codziennej pracy. W latach 1952 – 1959 pracowała w różnych placówkach, m.in. w Tabicie ik Zachełmiu koło Jeleniej Góry. Potem powróciła do „Ostoi Pokoju”. Miechowice wtedy tętniły życiem. Siostra Aurelia potrafiła przyciągać młodzież i zawsze bywało tutaj dużo młodych ludzi. Powoli jednak siostry odchodziły do Pana, w końcu pozostała tylko siostra Marta i Anna Sikorska.
   
  
W 1961 roku siostry z „Ostoi Pokoju” zostały włączone do Diakonatu „Eben – Ezer” w Dzięgielowie. Siostra Marta pozostała tutaj, aby do 1995 roku prowadzić „stary” Dom Opieki, a później zająć się opieką nad domkiem Matki Ewy. W ten sposób siostra Marta została strażniczką dorobku i historii Matki Ewy.
Po ewakuacji w 1945 roku diakonatu „Ostoja Pokoju” do Heiligengrabe i Freudenbergu, Miechowice wciąż traktowane są jako miejsce szczególne i wielu wychowanków powojennych domów dziecka przyjeżdża tutaj z całego świata, a społeczeństwo Górnego Śląska na nowo zaczyna odkrywać wielką postać Matki Ewy. A stało się to możliwe dzięki służbie takich ludzi, jak siostra Marta Grudke.
 
zdjęcia: Helena i ks. Emil Gajdacz
więcej zdjęć: Diakonat Eben-Ezer