english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Adwentowy Wieczór Polsko-Estoński w Warszawie

Już po raz trzeci w Parafii Ewangelicko-Augsburskiej Świętej Trójcy w Warszawie odbył się Wieczór Adwentowy, który tym razem miał inny, bo międzynarodowy charakter. Przed spotkaniem świąteczno-adwentowym odbył się wernisaż wystawy Ministerstwa Spraw Zagranicznych Estonii z okazji 90. rocznicy odzyskania niepodległości przez Estończyków. Otwarcia wystawy dokonał ambasador Estonii w Polsce - Taavi Toom.

 
W otwarciu wystawy uczestniczyli nie tylko parafialnie, lecz także Estończycy mieszkający w Polsce, pracownicy ambasady oraz przyjaciele parafii ze świata mediów, kultury i polityki. Zgromadzonych gości przywitał proboszcz Parafii ks. radca Piotr Gaś oraz wiceprezes Rady Parafialnej Andrzej Weigle. Okolicznościowe przemówienia wygłosił również Ambasador Taavi Toom, ks. Arho Tuhkru, odpowiedzialny w Kościele Ewangelicko-Luterańskim w Estonii za kontakty zagraniczne oraz Michał Szczerba, poseł na Sejm RP, od dawna wspierający parafię w wielu działaniach remontowo-budowlanych oraz kulturalnych.

W drugiej części spotkania śpiewane były pieśni adwentowe i kolędy, a dzięki zaangażowaniu Komisji Diakonijnej zapewniony był poczęstunek. Ambasada Estonii przygotowała stoły z estońskimi specjałami świątecznymi oraz materiałami informacyjnymi, dotyczącymi wystawy oraz Estonii. Do wspólnego kolędowania włączyli się również Estończycy – chórek, składający się z pracowników Ambasady oraz małżonki Ambasadora wykonał trzy estońskie kolędy.

  
W 4. Niedzielę Adwentu odprawione zostało nabożeństwo polsko-estońskie, podczas którego kazanie wygłosił ks. Arho Tuhkru. Było to pierwsze takie wydarzenie w kilkusetleniej historii parafii Świętej Trójcy. Podczas nabożeństwa odbył się również chrzest Tristana Gutakera, dziecka z polsko-estońskiego małżeństwa, któego ochrzcił ks. Arho Tuhkru.
 

 
W trakcie nabożeństwa wystąpił gościnnie rzymskokatolicki Warszawski Chór Międzyparafialny i Chór Dziewczęcy "Psallite Deo" pod dyr. Artura Backiela, który prezentował dzieła Mistrza Jana Sebastiana Bacha.
 
 

W kolejnej części refleksjami świątecznymi podzielili się ks. Arho Tuhkru, który opowiedział o tradycjach bożonarodzeniowych w Estonii, Andrzej Weigle oraz ks. Piotr Gaś. Nie zabrakło również miejsca na poezję świąteczną, którą przedstawiła Alina Janowska oraz Małgorzata Matuszczak, która niedawno wydała autorski tomik poezji. Wspólne spotkanie zakończyło się estońską modlitwą, Modlitwą Pańską zmówioną w dwóch językach oraz błogosławieństwem, którego udzielił ks. dr Włodzimierz Nast, proboszcz-senior parafii Świętej Trójcy.

 
Polsko-estoński wieczór nie jest ostatnim wydarzeniem tego typu. W ramach działalności Centrum Dialogu Lutheraneum podziemia, jak i sam kościół Świętej Trójcy otwarte będą dla innych spotkań międzynarodowych. Już w lutym 2010 r. planowany jest wieczór polsko-szwedzki z udziałem delegacji parafii partnerskiej z katedry w Uppsali, a w czerwcu wieczór polsko-rumuński. Wystawa estońska znajdująca się w podziemiach kościoła otwarta będzie do końca stycznia 2010 roku.

 
Dariusz Bruncz

Więcej zdjęć na trojca.waw.pl