english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Amerykański chór w Beskidach

Ewangelicki chór z Północnej Dakoty (USA) odbywa swe 10-dniowe turneé po Europie. Odwiedzają 10 krajów i w każdym dają tylko jeden koncert. W Polsce zostali podjęci w Święto Wniebowstąpienia (21 maja 2009 r.) przez parafię ewangelicką w Szczyrku-Salmopolu.

Zaraz po śniadaniu udali się wraz z miejscowym proboszczem – ks. Janem Byrtem, na pieszą wycieczkę do Ołtarza Europejskiego na górze Kotarz. Po prawie godzinie marszu dotarli na miejsce i tam powrócili do starej tradycji, zakorzenionej od wieków na tej ziemi – śpiewania pieśni i psalmów.

 
To tu, na granicy Śląska i Małopolski, pieśni i psalmy śpiewane na szczycie góry oddawały coś z owego szczególnego przeżycia uczniów, gdy żegnali zmartwychwstałego Chrystusa, który wstępował do nieba, by przygotować miejsce wierzącym.
Popołudnie chór spędził w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu, a wieczorem dał koncert ekumeniczny w kościele Jezusa Chrystusa Odkupiciela Człowieka w Bielsku-Białej, który prowadził ks. J. Byrt. Repertuar oparty był na trzech językach: łacińskim, niemieckim i angielskim. Serca licznie zgromadzonych słuchaczy wypełniała wdzięczność Bogu za to, że obdarza człowieka różnymi darami oraz że daje czas łaski, by jak najwięcej osób mogło znaleźć się na wieki w Jego Królestwie.
  

Po powrocie do Szczyrku odbyło się ognisko, przy którym dyskutowano doświadczeniach całego dnia. Wczesnym rankiem następnego dnia, chór udał się do kolejnego kraju – na Słowację, gdzie wystąpi z kolejnym koncertem.

 
xjb