english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Angielskie półkolonie w Katowicach

Do you speak English?
 
W dniach 19-25 lipca 2009 r. w parafii w Katowicach odbywały się półkolonie z językiem angielskim dla dzieci i młodzieży. Podczas zajęć prowadzonych przez 5 nauczycieli ze Stanów Zjednoczonych, uczestnicy mieli okazję nie tylko do podszlifowania (lub rozpoczęcia nauki) obcego języka, ale również do poznania kultury USA.
  
 
Każdy dzień rozpoczynał się wspólnym śpiewem. Była to możliwość nauczenia się kilku nowych pieśni, wśród których wielu uczestników rozpoznało historie biblijne, między innymi o miłosiernym Samarytaninie czy Abrahamie. Następnie uczniowie udawali się na zajęcia, które prowadzone były równocześnie w trzech grupach (w zależności od stopnia zaawansowania językowego). Kilkugodzinne lekcje pozwalały na lepsze poznanie Biblii, poprzez teksty, rozmowy i pieśni. Po ciężkiej pracy umysłowej przychodził czas na chwilę wytchnienia tzn. zajęcia z Mr. Frankiem, które były nie tylko przyjemne, ale dostarczały również wielu cennych informacji dotyczących zastosowania języka angielskiego w codziennym życiu. Uczestnicy usłyszeli między innymi kilka ciekawych idiomów, dowiedzieli się, jak wskazać drogę zagubionej w mieście osobie, a nawet poznali wiele wyrażeń z żargonu, jakim posługują się ich rówieśnicy zza oceanu.
  
 

Po zajęciach uczestnicy półkolonii spożywali obiad, po którym wszyscy udawali się na boisko. Tam nareszcie mogli naprawdę odetchnąć po ciężkiej pracy. Wszelkiego rodzaju gry, między innymi popularny „ziemniak”, czy też piłka nożna lub hokej na „trawie” – były dobrą okazją do integracji ipoprawienia kondycji fizycznej.

 
Na uczestników czekały także inne atrakcje. Pierwszą z nich była wyprawa na Stadion Śląski, gdzie mogli nie tylko skorzystać z kilku boisk (w tym do siatkówki, na którym rozegrali wiele meczy), ale również obejrzeć hotel, w którym mieszczą się pokoje i szatnie dla piłkarzy oraz pomieszczenia, w których zawodnicy regenerują siły po meczu.
  
 
Innym ciekawym wydarzeniem była wycieczka do Muzeum Chleba w Radzionkowie. Tam każdy mógł stworzyć „plecionkę” własnej roboty, a także poznać historię chleba od zarania dziejów aż do dzisiaj. Z Radzionkowa udano się do Miechowic, gdzie mieści się dom Matki Ewy – postaci niezwykłej ze względu na jej poświęcenie i służbę wśród najuboższych. Jej historię przedstawiła siostra Marta, ostatnia na chwilę obecną strażniczka domu Matki Ewy. Podczas gdy jedna grupa zwiedzała dom, druga przebywała w kościele, gdzie ks. Jan Kurko opowiadał o Miechowicach i tamtejszym kościele.
  
 
Nie można oczywiście nie wspomnieć o publicznym występie wieńczącym zmagania językowe. Przez cały tydzień dzieci przygotowywały piosenki i scenki w języku angielskim, które zaprezentowały w piątkowe popołudnie rodzicom i dziadkom. Było to swoiste podsumowanie całego czasu, w którym uczestnicy poznawali Słowo Boże, ucząc się jednocześnie obcego języka. Pokaz ten został przyjęty bardzo entuzjastycznie, a sama publiczność przyłączyła się pod koniec do wspólnego śpiewu. Tam też nastąpiło oficjalne pożegnanie oraz podziękowania dla gości z USA.
 
Paulina Kurek