english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Cztery świece w Trzebiatowie po raz 12.

W przededniu Tygodnia Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan, już po raz 12. odbyło się w Trzebiatowie „Spotkanie Czterech Świec”. Jest to inicjatywa Trzebiatowskiego Ośrodka Kultury. W pierwszym roku w wieczorze tym brało udział zaledwie kilkanaście osób. Tym razem zgromadziło się ich kilkaset, co świadczy o pragnieniu bycia razem chrześcijan różnych tradycji.
 

 
Nazwa spotkania, które odbyło się w kościele garnizonowym, nawiązuje do zwyczaju zapalania świeć przez przedstawicieli czterech Kościołów: rzymskokatolickiego, prawosławnego, greckokatolickiego i ewangelickiego. Każde wyznanie miało okazję zaprezentować swój sposób przeżywania Świąt Bożego Narodzenia. W imieniu parafii ewangelickiej zebranych pozdrowił ks. Sławomir Janusz Sikora – proboszcz ze Szczecina. Rok temu śpiewał w Trzebiatowie między innymi szczeciński chór parafialny.
 

 
W roku rodziny (obchodzonym aktualnie w Kościele ewangelickim w Polsce) program artystyczny zaprezentowały dzieci, które przebyły razem ze swoimi rodzicami, dziadkami daleką drogę. Opowiedziały o swojej radości z narodzenia Zbawiciela w przedstawieniu „Szal Racheli”, które przygotowały razem ze swoimi opiekunami na szkółce niedzielnej. Choć debiut przedstawienia dzieci miały już za sobą na początku roku w swojej rodzimej parafii, to liczba zebranych w kościele garnizonowym w Trzebiatowie wprowadziła niepokój, który jednak na scenie w ogóle nie był zauważalny. Publiczność nagrodziła aktorów gromkimi brawami. Najmłodszy artysta nie ukończył jeszcze czterech lat. W czasie wieczoru wystąpił również syn ostatniego przedwojennego, trzebiatowskiego duchownego ewangelickiego ks. Hans Udo Vogler z Grossreschen.
 

 
Dla wiernych z Trzebiatowa występ dzieci był szczególnym wydarzeniem. Teraz nie będą musieli już tłumaczyć swoim znajomym, że kościół ewangelicki jest jedynie przemijającą historią, ale że trwa z pokolenia w pokolenie. Dla dzieci i ich bliskich był to czas dzielenia się betlejemską radością oraz spędzenia w miły i pożyteczny sposób rodzinnego popołudnia.
 

 
Korzystając ze sposobności, ks. S. J. Sikora kieruje w imieniu dzieci serdeczne podziękowania na ręce Dyrekcji Trzebiatowskiego Ośrodka Kultury za opłacenie kosztów wynajęcia autokaru.