english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Czysty zysk

Od 2 do 7 lutego  pedagodzy ulicy z Łowicza Monika i Robert Cieślarowie wraz z 6-osobową grupą swoich podopiecznych spędzali ferie zimowe na Śląsku Cieszyńskim. Wyjazd był częścią projektu „Czysty zysk” skierowanego do dzieci gorszych szans, a dotowanego przez Fundację Wspólna Droga-United Way Polska.„Pomysł wyjazdu do Dzięgielowa nie był nowy, już w ubiegłym roku udało nam się zorganizować zimowy wypoczynek dla kilkorga dzieci uczestniczących w projekcie. Nasi podopieczni mieli wiele pozytywnych wspomnień sprzed roku, nie było w ogóle mowy o szukaniu nowego miejsca, dlatego znów pojechaliśmy na południe” – powiedziała Monika.Na ferie wyjechało 6 chłopaków w wieku 12-16 lat, dla których przygotowano wiele atrakcji m.in.: wycieczkę na Równicę, wizytę w Leśnym Parku Niespodzianek w Ustroniu, muzeum zabytkowych motocykli oraz basen i kręgle. Był tez czas na zjazdy na workach z ośnieżonej góry Tuł, obserwowanie zimowego nieba przez teleskop oraz udział w pokazie pierwszej pomocy zorganizowanym przez grupę młodych Joannitów, szkolących się na Kursie Liderów Młodzieżowych w Centrum Misji i Ewangelizacji (CME) naszego kościoła.„Każdego wieczora spotykaliśmy się razem, żeby pograć, podsumować dzień i rozmawiać, a tematów do rozmów nigdy nie brakowało. Dotyczyły spraw codziennych, takich jak problemy w szkole czy w domu, planów na przyszłość oraz wartości duchowych. Młodzi ludzie bez względu na pochodzenie społeczne stawiali i nadal stawiają pytania o sens życia, wiarę i Boga” – dzielił się Robert.

Monice i Robertowi, pracownikom CME, zależało na aktywnym spędzeniu tych kilku dni, bo wiedzą, że takich atrakcji w Łowiczu ani w okolicach trudno byłoby szukać, a dla chłopaków nuda jest największym wrogiem. O ile w dzień nie narzekali na brak stresów, o tyle noce były spokojne i opiekunowi wysypiali się jak na żadnym innym obozie.Projekt „Czysty zysk” wpisuje się w kampanię społeczną prowadzoną w 2008 r. przez Wspólną Drogę pod nazwą „Dzieci to nie śmieci-zabierzmy je z ulicy”. W ramach tej kampanii dzieci z Łowicza wzięły także udział w warsztatach fotograficznych, a ich zdjęcia ukazały się w albumie „Głos Dziecka Anno Domini 2008”. W 2009 r. ruszyła kolejna kampania na rzecz dzieci gorszych szans „Ulica ich tego nie nauczy” oraz nowy cykl szkoleń dla pedagogów ulicy, w którym od stycznia uczestniczy Sebastian Bujok - wolontariusz Centrum.

„Dziękujemy dzięgielowskiej parafii za ciepłe przyjęcie, a wszystkich, którzy podrzucali nam każdego dnia słodkości zapewniamy, że smakowały i już ich nie ma. Chłopcy byli zdziwieni życzliwością i bezinteresownością wielu mieszkańców Dzięgielowa. Takich pozytywnych przykładów potrzebują najbardziej, bo niestety w swoim własnym środowisku jest ich niewiele” (Monika i Robert Cieślarowie).

cme