english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Diecezjalny Zjazd Młodzieży w Krakowie

Tegoroczny zjazd krakowski pod hasłem „Z góry lepiej widać” miał miejsce w dniach 17/18 października. 2009 r. Ranek zapowiadał się deszczowo, ale lekki deszczyk, który dżdżył w ciągu dnia, nie pokrzyżował planów organizatorów. Od samego początku, gdy w szkolnej rejestracji zaczęli się pojawiać pierwsi uczestnicy, słychać było śmiech i entuzjazm. Wszyscy starali się odnaleźć i przywitać znajomych.

Dokładnie w południe nastąpiło oficjalne przywitanie gości w Punkcie Katechetycznym, przy drożdżówce i herbacie. Słowem Bożym i modlitwą rozpoczął ks. Mirek Czyż, w imieniu parafii witał Karol Niedoba. Jednakże największą niespodziankę przygotowała na początek Aleksandra Rzońca – dyrektor Akademii Żakowskiej), która to instytucja zajmuje się zwiedzaniem Krakowa w sposób niekonwencjonalny, aktywizujący turystów. Młodzież była ciekawa, który zakątek grodu Kraka, będzie się zwiedzać tym razem (było już centrum, wzgórze wawelskie i żydowski Kazimierz). Pani przewodnik zapowiedziała, że wszyscy w mniejszych grupach udadzą się na Kopiec Kościuszki.
  
Zanim został zdobyty cel podróży, z którego rzeczywiście rozciąga się piękny widok na centrum Krakowa, młodzież zwiedziła klasztor Norbertanek i kościół Salwatora. Kolejnym punktem był cmentarz, na którym należało odszukać nazwiska znanych osób, związanych z kulturą miasta. Następnie każdy wspiął się na szczyt Kopca Kościuszki. Pod szczytem wszyscy zwiedzili muzeum poświęcone T. Kościuszce, jak też ekspozycję figur woskowych.
 
Po powrocie z wyczerpującej wędrówki, czekał na wszystkich smaczny bigos. Potem młodzież indywidualnie spacerowała po rynku krakowskim, goszcząc głównie w różnej maści sklepach.
Wieczorna część programu miała miejsce ewangelickim kościele św. Marcina, gdzie dużo śpiewano i wsłuchiwano się w treść kilku fragmentów biblijnych (o oprawę i nastrój zadbali studenci). W trakcie wieczoru „O drodze na szczyt” mówił ks. Mateusz Łaciak (Tychy). Poruszył zagadnienie „gór” jako ważnego miejsca świadectw objawienia Bożego w Piśmie Świętym. Powiedział również, że życie człowieka da się porównać do takiej górskiej wędrówki, gdzie raz jest się na szczycie, innym razem w dolinie, celem zaś pozostaje zdobycie Królestwa Bożego.
Późnym wieczorem cała grupa udała się na spacer „Kraków by night”. Po powrocie odbyła się dla chętnych projekcja filmu „Człowiek w ogniu”, a następnie dyskusja na jego temat.
 
Pozostała część grupy raczyła się smakołykami w kawiarence, grała w trambambulę (piłkarzyki) bądź też prowadziła długie rozmowy nocne ze znajomymi.
Łagodna pobudka postawiła na nogi ostatnich śpiących, i tak niedzielnym rankiem uczestnicy spożyli śniadanie, zrobili porządek, a potem udali się na niedzielne nabożeństwo z Komunią Świętą. Po nim był czas na ostatniej smakołyki i pamiątkowe zdjęcie (choć już tylko niewielkiej ilości uczestników, ponieważ część musiała wyjechać bezpośrednio po nabożeństwie).
 
Krakowianie zapraszają znów za rok!
Tekst: Paweł Pawlak

Zdjęcia: Karolina Ponge

---------------------------------------------------------------------------------------------
Uczestnicy na ręce księdza proboszcza Romana Prackiego składają gorące podziękowanie wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację zjazdu i sprawili, że po Krakowie pozostały ponownie miłe wspomnienia.