english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Drugi numer Gdańskiego Rocznika Ewangelickiego

Ukazał się drugi numer Gdańskiego Rocznika Ewangelickiego. Rocznik w swoich założeniach ukazuje czytelnikowi nieznane szerzej dzieje ewangelicyzmu na Pomorzu. Obejmuje również teologię ze zwróceniem szczególnej uwagi na myśl protestancką, recenzje, ponadto teksty źródłowe, kronikę wydarzeń parafialnych oraz publicystykę.
 

 
Informuje też o ufundowaniu stypendium dla studentów, którzy zdecydują się na napisanie pracy magisterskiej z dziejów protestantyzmu.
 
Godne szczególnego polecenia są m.in. artykuły: prof. Lecha Mokrzeckiego „Szkic z dziejów Gdańskiego Gimnazjum Akademickiego”, szkoły – uczelni, która obchodziła właśnie 450-lecie założenia, prof. Jacka Wijaczki o Johannesie Bugenhagenie, jednym z trzech największych luterańskich reformatorów, który urodził się i pracował m.in. na Pomorzu, a którego 450-tą rocznicę śmierci świat luterański właśnie obchodził, oraz prof. Mirosława Glińskiego, który przedstawił sylwetki pastorów gdańskich z lat 1793 – 1920.
 
Ponadto oprócz siedmiu recenzji, Rocznik zawiera również m.in. strony tytułowe Biblii Brzeskiej i Gdańskiej ze zbiorów Biblioteki Gdańskiej PAN wraz z komentarzem, referat ks. dra Adriana Korczago o przebaczaniu, oraz Kronikę wydarzeń w Parafii Ewangelicko – Augsburskiej w Gdańsku z siedzibą w Sopocie w 2008 roku.
 
Gdański Rocznik Ewangelicki można otrzymać w siedzibie parafii:
81-703 Sopot,
ul. Kościuszki 51, skr. 68,
tel.: 058 / 551 1335, Fax 058 / 550 46 23,
e-mail: sopot@luteranie.pl  
 
W imieniu Kolegium Redakcyjnego
ks. bp Michał Warczyński