english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Dzień Sprawiedliwego Handu

O tym, jak można próbować żyć w zgodzie z Ewangelią oraz jak na co dzień realizować biblijny nakaz troski o potrzebujących dyskutowaliśmy w toruńskiej parafii z okazji Międzynarodowego Dnia Sprawiedliwego Handlu (9 maja). Spotkanie, które zorganizowali państwo Ewa i Zbigniew Szalbotowie – partnerzy niedawno powstałej w naszym kraju Koalicji Sprawiedliwego Handlu – odbyło się dnia 17 maja 2009 r. w kaplicy toruńskiej parafii przy ulicy Strumykowej.
  

 
Uczestnicy spotkania dowiedzieli się, czym jest Fair Trade czyli Sprawiedliwy Handel, i jak w praktyce realizuje się idee z nim związane. O kilka słów podsumowania poprosiłam organizatorów spotkania:
 
Fairtrade jest systemem certyfikacji, w którym produkty, takie jak kawa, herbata czy banany, są monitorowane na każdym etapie łańcucha produkcji: od producenta poprzez eksporterów, importerów, przetwórców aż do końcowego produktu. Znak Fairtrade jest dla konsumentów gwarancją, że produkt, który kupują spełnia standardy społeczne, gospodarcze i środowiskowe ustalone przez organizację certyfikującą. Drobnym rolnikom i pracownikom plantacji Fairtrade, którzy są głównie mieszkańcami tzw. Globalnego Południa, system ten daje trzy główne korzyści: stabilne ceny (które gwarantują godny standard życia, co wiąże się ze zmniejszeniem liczby pośredników), premia Faitrade (którą producenci inwestują w edukację, ochronę zdrowia oraz narzędzia potrzebne do pracy) oraz strategiczne partnerstwo (dzięki któremu lokalni wytwórcy mogą wpływać na wysokość cen, premii itp.)
 

  
Powszechnie rozpoznawany w krajach Europy Zachodniej i wciąż zyskujący nowych zwolenników ruch konsumencki Sprawiedliwego Handlu powoli i w Polsce zdobywa coraz więcej sympatyków. Obecnie w kraju można już kupić m. in. kawę, herbatę i czekoladę ze znakiem Fairtrade. Co ważne dla nas, kupujących, mamy gwarancję, że wybierając taki produkt bezpośrednio przyczyniamy się do zapewnienia godziwej zapłaty i utrzymania całych rodzin, żyjących z rolnictwa w krajach afrykańskich, azjatyckich czy południowoamerykańskich.
 
Dzięki Sprawiedliwemu Handlowi w krajach Globalnego Południa ludzie mogą uczciwie zarabiać na własne utrzymanie, zamiast uzależniać  się od pomocy materialnej. Wspierając uprawę produktów spożywczych i bawełny nierzadko pomagamy rolnikom w podjęciu decyzji o zaprzestaniu uprawy roślin dla przemysłu narkotykowego (m.in. koki). Wybierając produkty z logo Sprawiedliwego Handlu możemy być wreszcie pewni, że tam, skąd pochodzi nasza kawa czy czekolada nie łamie się praw człowieka i praw pracowniczych (zakaz pracy niewolniczej, zakaz pracy dzieci, zakaz stosowania przemocy).
 
 
Dyskusję o tym, jak w dzisiejszym zglobalizowanym świecie żyć nie tylko dla siebie, jak mądrze i skutecznie pomagać oraz jak być odpowiedzialnym za drugiego człowieka, prowadziliśmy popijając kawę Jamao z Republiki Dominikany, chińską herbatę ekologiczną Touch Organic oraz próbując wyśmienitej, co sugeruje sama nazwa Divine (ang. boska), czekolady Fairtrade.
 
Uczestnicy spotkania wyrazili nadzieję, że produkty Sprawiedliwego Handlu na trwałe wpiszą się w tradycję naszej parafii oraz miasta,  i w ten sposób staną się ich atrakcyjną wizytówką.
 
Więcej: http://www.fairtrade.net.pl/
 
Tekst: Joanna Rączkowiak
Foto: Jakub Molin, E. i Z. Szalbot