english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Europarlamentarzyści w Wiśle

Na zaproszenie europosła prof. Jerzego Buzka gościł na Śląsku Komisarz Unii Europejskiej ds. Przedsiębiorczości i Przemysłu, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Günter Verheugen.
 
W sobotę 4 kwietnia 2009 r. spotkał się z politykami, działaczami samorządowymi oraz biznesmenami Śląska Cieszyńskiego. Günter Verheugen udzielił poparcia prof. Jerzemu Buzkowi, który jako pierwszy z nowych krajów Unii Europejskiej pretenduje do funkcji Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego. 
  

 
W niedzielę, która w kalendarzu liturgicznym Kościoła nosi nazwę Palmowa obydwaj politycy przyjechali do wiślańskiej Parafii Ewangelicko – Augsburskiej, by w kościele ap. Piotra i Pawła uczestniczyć w rannym nabożeństwie. Przed nabożeństwem, na plebanii, odbyło się krótkie spotkanie z proboszczem parafii ks. Waldemarem Szajthauerem. W słowach liturgicznego pozdrowienia ksiądz proboszcz powitał dostojnych gości podkreślając, że dla społeczności wiślańskiej parafii jest wielkim zaszczytem gościć tak dostojne osobistości Parlamentu Europejskiej oraz Komisji Europejskiej.
 
Po kazaniu słowa pozdrowienia dla wiernych naszej parafii przekazali obydwaj dostojni goście.
 

 
Günter Verheugen powiedział:

Drodzy Zborownicy!
 
Już od dłuższego czasu moim życzeniem było to, by mieć możliwość uczestniczenia w Polsce w ewangelickim nabożeństwie. Jestem bardzo szczęśliwy, że mogą tu dzisiaj wystąpić, być pośród Was, w miejscu gdzie od ponad 400 lat istnieje Kościół Ewangelicki. Zadaję sobie pytanie: czy miejsce, w którym się znalazłem – wiślański kościół ewangelicki - ma coś wspólnego z tym, że pracuję w Komisji Europejskiej. Otóż tak, ma coś wspólnego. U podstaw zjednoczonej Europy leżą dwie znaczące chrześcijańskie idee: pojednania i pokoju. Musimy uczyć się z naszej historii, by żyć wspólnie w pokoju. Do tego musimy tworzyć polityczne podstawy. Musimy stworzyć w Europie taki system, aby wielcy nie byli zagrożeniem dla małych; musimy doprowadzić do tego, aby sąsiedzi, których dzielą jakieś sprzeczności pojednali się w swoich interesach. Tylko wtedy, gdy to zdołamy stworzyć i wszyscy w Europie będziemy żyć w pokoju, będziemy mieli taki system, w którym będziemy chcieli żyć. A możemy spowodować, żebyśmy żyli w solidarności, prawdzie i bezpieczeństwie, co jak sądzę jest dla was oczywiste i wszyscy Polacy o tym wiedzą. Dla mnie zawsze było bardzo ważne, by Polska brała udział w projekcie zjednoczonej Europy. Dla mnie był to priorytet i cieszę się, że mogłem w tym pomóc. Gdy mówię o uczestnictwie Polski w Unii Europejskiej nie chodzi mi o subwencje, środki produkcji, a całkiem o coś innego. Chodzi o akt historycznej sprawiedliwości. Polsce należy się by była z nami w Unii Europejskiej. Polska ma prawo do tego, dlatego też nikt nie musi mi nikt dziękować, ponieważ za prawo się nie dziękuje, prawo jest tym, co się należy. Życzę Wam, tu Parafii wiele szczęścia i pokoju na przyszłość bardzo dziękuję, że dzisiaj rano mogłem być z wami.
 

 
Po Komisarzu Verheugenie słowa pozdrowienia przekazał prof. Jerzy Buzek. Nawiązują do słów swego przedmówcy powiedział:
 
Słyszeliście Państwo te słowa. One mówią o wielkości człowieka, który jest dzisiaj z nami tutaj w wiślańskiej parafii, w naszym zborze. To jest człowiek, który zadecydował o dzisiejszym kształcie Europy. Będzie można o tym przeczytać w książce, która mówi o kulisach negocjacji. To jest również wielka wiara Pana Güntera Verheugena w to, że dla każdego kraju jak też dla każdego człowieka nadchodzi to, o czym mówił dzisiaj ksiądz proboszcz w kazaniu. Po Wielkim Piątku, po dniach pokory, dniach smutku, nadchodzi Wielka Niedziela, czas radości. My wierzymy, że w naszej ojczyźnie nastała wielka nadzieja, czas radości i to się już nie zmieni. W tym przekonaniu mówił dzisiaj do nas Pan Günter Verheugen.
Chciałbym wszystkim wiślańskim zborownikom życzyć dobrych, zdrowych, błogosławionych Świąt Wielkanocnych.

Słowa pozdrowienia skierował do gości Burmistrz Miasta, który uczestniczył w nabożeństwie wraz ze Starostą Powiatu Cieszyńskiego. W imieniu wiernych Parafii Ewangelicko – Augsburskiej w Wiśle życzenia - mocy z Krzyża Jezusa Chrystusa oraz radości płynącej ze zmartwychwstania złożył ks. prob. Waldemar Szajthauer. Dwoje dzieci w regionalnych strojach wręczoło naszym Gościom nową książke Augustany "Leśne Kościoły". Po krótkim pożegnaniu przed wiślańską świątynią Günter Verheugen i Jerzy Buzek zakończyli swój pobyt w wiślańskiej parafii.
 
źródło i więcej zdjęć: www.wisla.luteranie.pl