english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Kielich i Anioł

Wymowne symbole podczas nabożeństwa dla Europy
 

W niedzielne popołudnie, 26 lipca 2009 r. odbyło się w Beskidzie Śląskim szczególne nabożeństwo. Przy „Ołtarzu Europejskim” na zboczu góry Kotarz modlono się w intencji Europy oraz nowego Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego – Jerzego Buzka. Sam Przewodniczący, luteranin, przy różnych okazjach podkreślał, że potrzebuje modlitewnego wsparcia i Bożego błogosławieństwa w swojej służbie na rzecz człowieka.

   
 
W nabożeństwie uczestniczyli wierni ze Śląska i z Małopolski. Ciepłe słowa pod adresem profesora J. Buzka wypowiedzieli m. in. Barbara Majętny (Stowarzyszenie Przedsiębiorców Ewangelickich), Jerzy Marcol (Biblijne Stowarzyszenie Misyjne) oraz Zbigniew Kłapa (Stowarzyszenie „Miłość, Edukacja, Dojrzałość”). Podkreślali oni, że w Europie należy kłaść nacisk na wychowywanie w oparciu o Słowo Boże. Jeśli Europejczycy będą się oddalać od Słowa, wówczas nasz kontynent stanie się pod wieloma względami jak beskidzkie lasy - zeschnięte i systematycznie wycinane.
 
Ze względu na niemożność przybycia, prof. J. Buzka reprezentował jego asystent – Henryk Kretek. W imieniu Przewodniczącego PE przekazał on Parafii Ewangelickiej w Szczyrku dar w postaci naczyń komunijnych z wygrawerowaną dedykacją. Sakrament Eucharystii wyraża zjednoczenie człowieka z Bogiem – każdego człowieka, który wierzy w słowa ustanowienia „za was się daje i wylewa”. Pan Jezus wieczerzał z różnymi ludźmi, a w Wielki Czwartek w sposób szczególny z najbliższymi, wśród których był nawet zdrajca. W tym sakramencie Bóg zapewnia o swej Opatrzności i Miłosierdziu, którymi otacza wszystkich ludzi, bez względu na różnice – komentował ks. Jan Byrt, proboszcz ze Szczyrku-Salmopola, pomysłodawca nabożeństwa, w trakcie którego udzielał komunii z kielicha podarowanego w ub. roku przez prezydenta RP – Lecha Kaczyńskiego.
  
  
Duchowny wygłosił kazanie na tekst: 1. list Pawła do Tymoteusza 2,1-7, zwracając uwagę przede wszystkim na to, że chrześcijanin Europejczyk zobowiązany jest do modlitwy o swój kontynent i o decydentów. Wcielając w życie idee z kazania, ks. Byrt modlił się o pomyślność Starego Kontynentu oraz błogosławieństwo dla prof. J. Buzka i eurodeputowanych. Na ręce Asystenta przekazał złote, beskidzkie anioły, wyrażając nadzieję, że Przewodniczący postawi je sobie na biurku w Brukseli jako symbol Bożej opieki na co dzień.
 
Na zakończenie, w wywiadzie dla prasy, ks. J. Byrt powiedział: Chrześcijanie z Europy powinni nie tylko przy takich okazjach modlić się i działać dla dobra Starego Kontynentu. Jako wierzący jesteśmy zobowiązani czynić to często, by nasza wiara była prawdziwym świadectwem służby dla Boga i bliźniego.
  
 

Na gorąco komentował także prezent, jaki otrzymał od Przewodniczącego PE: Parafia w Szczyrku jest więc jedyną wspólnotą w Polsce, która ma teraz dwa wyjątkowe kielichy: jeden od Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, a drugi od Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego. Oba wymownie wskazują na istotną rolę wspólnoty człowieka z Bogiem, która przekłada się na jakość wspólnoty z drugim człowiekiem.