english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Koreańczycy studiują Lutra

Pod koniec 2008 roku powstało Koreańskie Stowarzyszenie Badań nad Lutrem. Powstałe z inicjatywy dr. Jin-Seopa Eoma, profesora Instytutu Studiów nad Lutrem w Luterańskim Uniwersytecie w Korei, uświetniło obchody 50-lecia Luterańskiego Kościoła Korei. Do stowarzyszenia, którego prezydentem został prof. Eom, należy 130 naukowców, nie tylko luteranie, ale również metodyści, prezbiterianie, a także przedstawiciele innych wyznań chrześcijańskich. Z udziałem krajowych i zagranicznych gości odbyła się konferencja naukowa poświęcona Konfesji Augsburskiej, teologii krzyża, historii Reformacji, etyce oraz hermeneutyce biblijnej.
 

 
Co miesiąc nowe stowarzyszenie organizować będzie konferencje oraz spotkania badawcze. W maju 2009 roku odbędzie się sympozjum poświęcone Lutrowi i Kalwinowi z okazji obchodów Roku Kalwina i Dekady Lutra. Innym ważnym aspektem działalności stowarzyszenia będzie przetłumaczenie dzieł Wittenberskiego Reformatora na koreański. W latach 80-tych minionego wieku prof. Won Yong Li z Uniwersytetu Luterańskiego w Korei, przetłumaczył dzięki wsparciu amerykańskich i bawarskich luteranów 14 tomów dzieł Lutra.
 
Luterański Uniwersytet w Korei kształci duchownych Luterańskiego Kościoła Korei (LKK). Posiada 400 studentów i znajduje się w Yongin, miejscowości położonej niedaleko od Seulu. LKK posiada 42 parafii i ok. 5,5 tys. członków. Kościół ten jest członkiem Światowej Federacji Luterańskiej.
 
D. Bruncz