english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Mądry tak nie podróżuje?

Wyruszył ze Świdnicy 5 maja 1654 roku. Wędrował pieszo, jechał konno lub płynął statkiem i docierał do kolejnych miast. Jego misja wiodła przez Polskę, Niemcy, Danię aż do Szwecji. Trafiał na ówczesne dwory, rozmawiał z bogatymi, wpływowymi magnatami. I wszędzie szukał finansowego wsparcia dla idei budowy Kościoła Pokoju w Świdnicy.
  
Jakaż olbrzymia determinacja nim kierowała!
   
Świadectwem tej wyprawy jest pamiętnik zatytułowany „Podróż szwedzka”. Autor: Christian Czepko.
  

 
Jeszcze w grudniu 2008 roku (14.12.) w sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury odbyła się uroczysta promocja książki, wydanej w tym roku przez Parafię Ewangelicko-Augsburską w Świdnicy oraz Urząd Miejski w Świdnicy, przy finansowym wsparciu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.
 
„Podróż szwedzka” wydana została w trzech wersjach językowych. Oryginałem jest tekst staroniemiecki. Tłumaczenie polskie zostało poddane stylizacji barokowej. Wersja angielska pamiętnika ma wymiar uniwersalny – to współczesny przekład zrozumiały dla każdego czytelnika.
 

 
Promocji książki towarzyszył spektakl teatralny pt. „Mądry tak nie podróżuje…”, w całości oparty na pamiętniku Christiana Czepki. Wystąpili artyści Starego Teatru w Krakowie oraz Piwnicy pod Baranami.
 
Muzykę do przedstawienia skomponował Andrzej Zarycki, krakowski kompozytor muzyki teatralnej i filmowej. Współpracował m.in. z Piwnicą pod Baranami oraz Ewą Demarczyk. Pisał również muzykę do piosenek Barbary Stępniak, Katarzyny Jamróz, Pauliny Bisztygi, Katarzyny Groniec, Janusza Radka. Podczas spektaklu nastąpiło prawykonanie przedmowy Magistra Oleariusa, która rozpoczyna „Podróż szwedzką”.
   

 
Promocja książki była jednocześnie inauguracją projektu Europejska Wyprawa Śladami Christiana Czepki. Odkrycie po 350 latach niesamowitych zapisków założyciela Kościoła Pokoju w Świdnicy z podróży po Europie zainspirowało nas – współczesnych świdniczan – do odwiedzenia miejsc, które niegdyś wsparły finansowo budowę świątyni.
   
euroescapadeEuropejska Wyprawa to w naszym zamyśle odtworzenie historycznej podróży po Polsce, Niemczech, Danii i Szwecji jako rodzaj podziękowania za pomoc finansową i wsparcie polityczne oraz prezentacji dziejów Kościoła Pokoju i miasta Świdnicy. Wyprawa będzie odtworzona, na ile jest to możliwe, z wykorzystaniem ubiorów, środków lokomocji, elementów ekwipunku i towarzyszącej muzyki z XVII w. Jednocześnie zostanie wykorzystany cały arsenał nowoczesnej komunikacji – kamery internetowe, telebimy, przekazy satelitarne. Wyprawie będą także towarzyszyć dziennikarze i ekipa filmowa.
 
W foyer teatru goście obejrzeli wystawę oraz prezentację multimedialną poświęconą Europejskiej Wyprawie. Również w kawiarni Cafe 7 na placu Pokoju można oglądać wystawę Destination Gotland.
 
O książce:
 
3679 km – jakie pokonał Christian Czepko ze Świdnicy do Sztokholmu i z powrotem, by zebrać środki na budowę świątyni – to przecież katorga.(…) W wielu krótkich zdaniach, jakie zatem pisze, często kryje się gorycz i smutek, może gniew i zniechęcenie. (…) Jaka szkoda, że diariusz jest tak krótki. Razem z Paskiem tworzyliby wspaniałą panoramę epoki.
 
Michał Wójcik, redaktor naczelny Focus Historia Spektakl „Mądry tak nie podróżuje…”
 

 
Tekst: Christian Czepko
Występują: Beata Paluch, Rafał Jędrzejczyk, Juliusz Chrząstowski
Muzycy: Magdalena Pluta, Michał Półtorak, Michał Chytrzyński i Andrzej Zarycki