english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Nowa książka Erwina Kruka

Dnia 1 października 2009 r. na olsztyńskim zamku odbyła się promocja najnowszej książki Erwina Kruka „Spadek. Zapiski mazurskie 2007-2008”. Książka ukazała się dzięki oficynie Wydawniczej „Retman”.
 
 

Erwin Kruk to poeta, prozaik i eseista. Urodził się w 1941 r. w Dobrzyniu na Mazurach, mieszka w Olsztynie. Jest synem Hermana i Mety z domu Stach. Po przejściu frontu w 1945 r. jego ojciec został wywieziony przez Rosjan na „roboty”, z których nigdy nie wrócił. Mama w 1945 zmarła na tyfus.

 
Dziś Erwin Kruk to szczęśliwy mąż Swietłany z domu Naumnik, ojciec i dziadek. Oraz ceniony człowiek, pisarz, autor książek.
 
Wiele informacji o autorze można przeczytać w książce „Z dróg Erwina Kruka. Na 65. Urodziny twórcy”, wydanej przez Polskie Towarzystwo Czytelnicze, Oddział w Olsztynie w 2006 roku.
Erwin Kruk to autor m.in. tomów poezji: „Moja północ” (1977), „ Z krainy Nod” (1987), „Znikanie” (2005), powieści „Pusta noc” (1976), „Łaknienie” (1980) i „Kronika z Mazur” (1989) oraz książek eseistycznych „Szkice z mazurskiego brulionu” (2003) i „Warmia i Mazury” (2003) z seri „A to Polska właśnie”.
 
„Nie tylko konkretny spadek jest ważny. Wszystko bowiem, czego doświadczamy i co mimo upływu czasu kształtuje nasze życie, co uwiera boleśnie lub daje chwile radości, poszerza zarazem krainę pamięci i jest naszym dziedzictwem . Dziedziczymy zarówno dobre, jak i złe, i to nawet wtedy, gdy ze względu na splot wydarzeń historycznych, mało kto na ogół o tym pamięta”.
   
„I to napięcie towarzyszyło mi, gdy jako wynajęty eksponat, odgrywałem rolę filmową. Na pytania potrzebne są krótkie odpowiedzi. Ja tymczasem wikłałem się, ukazywałem różne niuanse. Na pytanie: czy jest pan Mazurem, zamiast odpowiedzieć: tak lub nie, mówiłem jestem człowiekiem. A gdyby to uściślić - dodawałem - to jestem chrześcijaninem i chcę zrozumieć drugiego człowieka. Czy przez to będzie mi lżej? Nie wiem. Mało tego, te nienazwane lęki, które chowam w sobie, nadpływają jak fale. Ale chyba – jak zauważyłem po czasie - niekiedy odzywa się ciekawość , jak podczas krótkiego spaceru z czerstwym staruszkiem Mazurowskim, jak zwierzenia Moskwy, na którą ani gospodyni, ani goście nie zwracają uwagi. Ona przywykła do roli, że powinna zachować się tak, jakby jej nie było”.
 
Erwin Kruk, "Spadek"
 
Książkę można kupić w księgarniach, a także na stronie internetowej: www.mojabibliotekamazurska.pl