english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Nowy styl życia bez alkoholu

Liceum im. Osuchowskiego to pierwsza z trzech szkół średnich w Cieszynie, gdzie realizowany był pilotażowy projekt profilaktyczny „Nowy styl życia bez alkoholu”, oparty o autorski program stworzony przez pedagogów i studentów pedagogiki będących pracownikami lub wolontariuszami Centrum Misji i Ewangelizacji w Dzięgielowie (CME). Głównym celem projektu jest promowanie postaw abstynenckich i zapobieganie uzależnieniom wśród młodzieży oraz promowanie zdrowego trybu życia poprzez wskazywanie innych możliwości oraz alternatyw zarówno rozwiązywania swoich problemów, jak i spędzania wolnego czasu. Od 2002 r. projekt był realizowany w kilkunastu szkołach ponadgimnazjalnych w: Jastrzębiu Zdroju, Wałbrzychu, Świdnicy, Wiśle, Skoczowie, Mikołowie, Orzeszu i Gliwicach.

Zajęcia w I LO im. Osuchowskiego odbyły się 9 listopada, a uczestniczyli w nich uczniowie klas pierwszych. Po raz pierwszy realizację programu oparto na Peer Lidership Training.

 

- Jest to model pracy rówieśniczej. To koledzy ze szkoły przekazują treści programu swoim młodszym o rok, dwa kolegom, z którymi spotykają się na co dzień na szkolnym korytarzu. Ta nowa metoda pracy jest bardziej czytelna i autentyczna dla szesnasto i siedemnastolatków. Treści przekazywane przez kolegów i koleżanki ze szkoły wydają się prawdziwsze, bo dotykają ich świata – twierdzi Magdalena Wesner, pracownik Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży CME, koordynująca realizację projektu.

Peer Lidership Training wymaga wcześniejszego przeszkolenia grupy 7 młodych osób z danej szkoły, którzy później realizują program. W „Osuchu” szkoleniową siódemkę stanowili uczniowie klas drugich, a jednocześnie wolontariusze CME: Justyna Czyż, Karolina Karolak, Martyna Cienciała, Piotr Londzin, Arkadiusz Raszka, Dominika Wojnar i Monika Cieślar. Realizowali oni program pod okiem Magdaleny Wesner oraz pedagoga szkolnego Beaty Bartoszek.

- Forma warsztatów jest bardzo ciekawa. Dzięki „przechodzeniu między stacjami” całość nie jest monotonna i nudna, a łatwiej skoncentrować się na poszczególnych zagadnieniach, które są ujęte w podsumowaniu. Myślę, że zakończenie skłania do przemyśleń i ciekawie przekazuje racjonalny sposób poznania Boga. To, że zajęcia prowadzili starsi koledzy i koleżanki ze szkoły było bardzo dobrym pomysłem. Uwiarygodniło to przekaz i pokazało, że osoby z naszego środowiska potrafią żyć bez uzależnień – mówi uczestnik, Szymon Wojtas.

W listopadzie program realizowany będzie jeszcze w Liceum Ogólnokształcącym Towarzystwa Ewangelickiego oraz Liceum im. M. Kopernika.

Realizacja projektu dofinansowana została przez Wydział Promocji Zdrowia Starostwa Powiatowego w Cieszynie.

Gabriela Glajcar