english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Obchody Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu

27 stycznia to dzień wyzwolenia hitlerowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Przed czterema laty ONZ ustanowił ten dzień Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holocaustu. Z tej okazji w wielu miastach Polski odbywały się uroczystości upamiętniające ofiary nazistowskich zbrodni.
 
Podczas obchodów przy pomniku Bohaterów Getta w Warszawie, w których udział wzięli przedstawiciele rządu, organizacji żydowskich, Kościołów, harcerzy, złożono wieńce oraz zapalno symboliczne znicze. Wymownym elementem warszawskich obchodów była ekumeniczna modlitwa prowadzona przez przedstawicieli gminy żydowskiej oraz Kościołów: rzymskokatolickiego, prawosławnego, ewangelicko-augsburskiego oraz ewangelicko-reformowanego.
 
Wzorem lat ubiegłych, także i tegorocznym obchodom towarzyszyła akcja: „Płomień Pamięci”, polegająca na zapaleniu tego dnia o godz. 18.00 w oknach naszych domów świecy, której płomień symbolizować będzie pamięć o pomordowanych w czasie Zagłady. Symbolicznym wyrazem akcji jest wspólna pamięć, dająca nadzieję, że nigdy nie powtórzy się zbrodnia Holocaustu.
 
Honorowy patronat nad obchodami Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu sprawują prezydent RP Lech Kaczyński i prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz - Waltz.
 
Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci Ofiar Holokaustu odbywają się na całym świecie. Na rok bieżący przypada 64. rocznica wyzwolenia obozu.
   
(xmk)