english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Otoczmy troską życie

W Pierwszą Niedzielę pasyjną Invocavit 2009 rozpoczęła się już po raz piąty wspólna akcja ekumeniczna, którą prowadzą Diakonia Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, Eleos – Dzieło Miłosierdzia Kościoła Prawosławnego i Caritas Polska. Przez cały okres pasyjny aż do Niedzieli Wielkanocnej do rozprowadzonych skarbonek diakonijnych będzie można składać ofiary pieniężne, które zostaną przeznaczone na rehabilitację i leczenie dzieci oraz dorosłych. Diakonia rozprowadziła w tym roku 15 tysięcy skarbonek do wszystkich parafii ewangelickich w Polsce. Diakonia prowadzi tę akcję w Kościele Ewangelicko-Augsburskim w Polsce już od kilkunastu lat, przed kilkoma laty dołączyła Caritas i Eleos.
 

Prezentacja skarbonek pasyjnych podczas konferencji prasowej. Stoją do lewej: ks. Marian Subocz, Dyrektor Caritas Polska, Danuta Lukas - Diakonia Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce, ks. Doroteusz Sawicki - Dyrektor Eleos-Dzieła Miłosierdzia Kościoła Prawosławnego

Prezentacja skarbonek pasyjnych podczas konferencji prasowej. Stoją do lewej: ks. Marian Subocz, Dyrektor Caritas Polska, Danuta Lukas - Diakonia Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce, ks. Doroteusz Sawicki - Dyrektor Eleos - Dzieła Miłosierdzia Kościoła Prawosławnego

 

Podczas konferencji prasowej, promującej tę akcję, która odbyła się 24 lutego br. w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie, Dyrektor Caritas Polska ks. Marian Subocz podkreślił, że praktykowanie jałmużny wielkopostnej ma głęboki sens chrześcijański, choć samo słowo „jałmużna” w znaczeniu potocznym może się źle kojarzyć. Przypomniał, że elemosine - greckie słowo na określenie jałmużny, oznacza Boże miłosierdzie i pomoc drugiemu człowiekowi, który jest w trudnej sytuacji.
 

Danuta Lukas z Diakonii Polskiej z kolei zwróciła uwagę na obecny szczególny wymiar czasu pasyjnego w Kościele – w obliczu kryzysu ekonomicznego, który dotyka ludzi bez względu na wyznanie. „Przez to ten czas pasyjny, refleksji i wyciszenia, zyskuje też inny wymiar. Człowiek zostaje postawiony przed pytaniem: czego naprawdę potrzebuję? Jakie są moje potrzeby? Które są wykreowane, a które realne?”
 

Hasło tegorocznej Skarbonki „Otoczmy troską życie” nawiązuje do podstawowego prawa każdego człowieka do godnego życia, bez względu na jego wyznanie, przynależność społeczną i inne różnice. Ks. Doroteusz Sawicki, dyrektor Eleos zwrócił uwagę na aspekt ofiary, która wiąże się z osobistym zaangażowaniem, bo w ten sposób można komuś podać pomocną dłoń.
 

Przedstawiciele wszystkich trzech organizacji zgodnie podkreślili, że ekumeniczny charakter tej akcji spotyka się z pozytywnym oddźwiękiem. „Żyjemy obok siebie, dlatego, jeżeli jest możliwość wspólnych akcji, to je podejmujemy” – podkreślił ks. Subocz.
 

DL
  

 


 

Pobierz: Plakat akcji