english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Otwarcie wystawy w Lubaniu

25 sierpnia 2009 r. w Muzeum Regionalnym w Lubaniu otwarto wystawę przygotowaną przez Muzeum Śląskie w Görlitz poświęconą trzechsetnej rocznicy podpisania ugody altransztadzkiej. Stało się to możliwe dzięki staraniom parafii ewangelickiej w Lubaniu, dążącej do tego, aby przybliżyć istotę wydarzeń sprzed trzech wieków obecnym mieszkańcom Górnych Łużyc, dla lepszego zrozumienia późniejszego rozwoju Kościoła ewangelickiego na Śląsku.
  
   
Dobra współpraca muzeów i lubańskiej parafii pozwoliła również na wzbogacenie wystawy o eksponaty z życia Kościoła ewangelickiego po podpisaniu ugody aż po współczesność. Wśród nich znalazły się m.in.: naczynia liturgiczne, stroje liturgiczne, różne wydania kancjonałów, postylli oraz Pisma Świętego.
   
   
Otwarcie, które zgromadziło liczne grono zainteresowanych, powiązano z krótkim wykładem historycznym oraz nawiązaniem do obecnej sytuacji Kościoła ewangelickiego na Śląsku. Na zaproszenie dyrektora muzeum wykład wygłosił ks. Cezary Królewicz.
  

     
W ramach otwarcia wystawy parafia ewangelicka w Lubaniu zorganizowała okolicznościowy koncert chóru w murach swojego kościoła parafialnego. Koncert wykonał holenderski chór Impuls z Driel.
 
 
Koncert chóru przeplatany był przypomnieniem historii lubańskiego kościoła oraz pieśniami ewangelickimi z towarzyszeniem organów za kontuarem których zasiadła Magdalena Królewicz.
 

   

Po uroczystościach w kościele był jeszcze czas na rozmowy przy wspólnym posiłku.

Wystawa czynna będzie do końca września w Sali ekspozycyjnej Muzeum Regionalnego w Lubaniu.
 
 
  
 

ks. Cezary Królewicz