english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Pedagogiczno-religijne wykłady w Warszawie

W dniach 28-29 października 2009 r. odbył się w Warszawie organizowany przez Chrześcijańską Akademię Teologiczną cykl wykładów i warsztatów pedagogiczno-religijnych pt. „Odpowiedzialność edukacyjna Kościołów w kontekście europejskim”. Na cykl złożyły się warsztaty pedagogiczno-religijne pt. „Nauczanie religii ewangelickiej – doświadczenie i rozpoznania na przykładzie podręcznika „Świętować wspólnie – poznawać się wzajemnie” poprowadzonych przez ks. Karin Epting, a także wykładów ks. prof. Karla-Christopha Eptinga pt. „Wkład protestantyzmu w budowanie Europy dzisiaj”, który odbył się w środowy wieczór w Lutheraneum przy parafii Świętej Trójcy Warszawie i miał charakter otwarty oraz „Misja Kościołów w zsekularyzowanej Europie – raport z pracy studyjnej Konferencji Kościołów Europejskich”. Cykl kierowany był przed wszystkim do księży i katechetów Kościołów ewangelickich, a także studentów teologii w ChAT.
 

 
Warsztaty ks. Karin Epting odnosiły się do nowej pozycji na polskim rynku wydawniczym – książki „Świętować wspólnie – poznawać się wzajemnie”, będącej materiałem uzupełniającym do obowiązujących podręczników do nauczania religii ewangelickiej. Książka może być również dobrym wsparciem w przygotowywaniu rekolekcji i spotkań parafialnych. Książka napisana jest przez grupę nauczycieli religii z Polski, Słowacji, Czech, Węgier i Niemiec. Jest to pierwszy tego rodzaju międzynarodowy podręcznik. Pozycja zawiera wiele wiadomości na temat życia chrześcijan w Kościołach ewangelickich. Odkrywa jak wiele postaci, ze względu na różne zwyczaje i tradycje, przybiera wspólna wiara w Jezusa Chrystusa. Celem tej publikacji jest pomoc w zrozumieniu znaczenia poszczególnych świąt roku kościelnego i sposobów ich obchodzenia. W Polsce jej dystrybucją zajmuje się wydawnictwo Warto.
 

 
Wykłady ks. prof. Karla-Christopha Eptinga poświęcony były problematyce roli protestantów w Europie, jak i postępującym na naszym kontynencie procesom sekularyzacji i związanym z nimi zadaniem misyjnym Kościoła. Zarówno tematyka europejska w środowy wieczór, jak problem sekularyzacji w czwartek wywołały żywą dyskusję wśród słuchaczy.
 
    
Ks. prof. dr Karl-Christoph Epting jest przewodniczącym Instytutu nauki o Diasporze w Lipsku, a także honorowym profesorem tamtejszego Uniwersytetu. Jest znawcą ekumenizmu i problematyki diaspory protestanckiej w świecie, był wieloletnim prezesem Dzieła Gustawa Adolfa.
 

 
Ks. Karin Epting jest duchowną ewangelicką, wieloletnią nauczycielką religii w szkołach różnego typu, należała do grupy przygotowującej podręcznik „Świętować wspólnie – poznawać się wzajemnie”.
 
tekst: Jerzy Sojka
zdjęcia: Anna Wrzesińska