english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Prof. Jerzy Buzek na nabożeństwie w Wiśle

W 6. niedzielę po Trójcy Świętej, 19 lipca 2009 roku wprost z Parlamentu Europejskiego na niedzielne nabożeństwo do luterańskiego kościoła ap. Piotra i Pawła w Wiśle przybył Przewodniczący Parlamentu Europejskiego prof. Jerzy Buzek.

   
 
 
Dostojnego gościa powitał proboszcz parafii ks. Waldemar Szajthauer, składając życzenia 
z okazji wyboru na funkcje przewodniczącego Parlamentu Europejskiego. Ks. Waldemar Szajthauer podkreślił, iż społeczność luteran w Wiśle i w Polsce jest dumna z tak wielkiego mandatu zaufania, jakim obdarzono prof. Jerzego Buzka, a co świadczy o wielkim autorytecie, jakim cieszy się jako polityk. Wielką wartość, podkreślił ksiądz proboszcz, posiada fakt, że nowy Przewodniczący PE jest wierzącym chrześcijaninem, a tym samym czerpie swe siły z miłości Jezusa Chrystusa. Ta miłość pozwala przekraczać wszelkie granice: wyznaniowe, religijne oraz rasowe i w każdym widzieć człowieka, któremu służy. Swoje wystąpienie zakończył ksiądz proboszcz życzeniami Bożego błogosławieństwa, aby w służbie prof. Jerzego Buzka spełniały się słowa, które Bóg wypowiedział do Abrahama: „Będę ci błogosławił i staniesz się błogosławieństwem”.
 
 
 
 
W imieniu Diecezji Cieszyńskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego życzenia złożył biskup diecezjalny Paweł Anweiler, który powiedział między innymi:
 
„Siostry i Bracia w Chrystusie! Dzisiejsza niedziela, przez swój tekst kazalny jest szczególną niedzielą, która wysyła nas byśmy zwiastowali Jezusa Chrystusa, tego, który żyje, ma moc i jest z nami po wszystkie dni aż do skończenia świata. Dlatego też możemy przywołać słowa Psalmisty: „Błogosław, duszo moja, Panu I wszystko, co we mnie, imieniu jego świętemu! Błogosław, duszo moja, Panu I nie zapominaj wszystkich dobrodziejstw jego! (Ps 103,1-2). Te słowa psalmisty dedykuję Wam wszystkim drogie siostry i bracia, abyście byli szczęśliwi z wiary w Jezusa Chrystusa. (…)
Panie Profesorze, pozwolę sobie przeczytać z Psalmu 7 wiersz 11 na którym oprzeć pragnę swoje życzenia: „Tarczą moją jest Bóg, Wybawiciel tych, którzy są prawego serca” (Ps 7, 11). Prawość polityczna w jakiej jest Pan od początku i z jaka Pan kroczy, jest tą która jest nam dana od Boga, a która dla Pana może być wielkim szczęściem. Szczęściem, że ciągle powraca Pan na drogach swojego życia pod Boże Słowo, by tutaj tum Słowem się krzepić
i czerpać siłę do wszelkiej otwartości w prawości serca. Za to serdecznie dziękuję i gratuluje, że takie szczęście może być Pana udziałem”.
  
 
 
Po tych życzeniach głos zabrał prof. Jerzy Buzek, który powiedział:
 
„Księże Biskupie, Księże Proboszczu, Drodzy Państwo! (…)
Jestem bardzo wzruszony. Każdy człowiek musi mieć w swoim życiu miejsca, gdzie czuje się bezpiecznie, do których może wrócić w trudnych chwilach. Ja mam takie miejsca. Jednym z nich to cmentarz i grób obojga moi rodziców w Chorzowie. Drugie takie miejsca są na Śląsku Cieszyńskim, które dają mi najwięcej siły i możliwości działania.
Oczywiście kościół wiślański jest tutaj w czołówce, jak powiedział ksiądz proboszcz jestem tu niemalże zborownikiem. Jestem z tego dumny, jeśli tak uważacie. Po trudnych minionych dniach przyjdzie jeszcze trudniejsze dwa i pół roku. To są wielkie wyzwania. (…) Dlatego chciałbym zwrócić się do Was o „duchową pomoc”, bo wiem jak ważna jest modlitwa, jaka wartość ma dla mnie i jaką mieć będzie w czasie mojej służby. Bez duchowego wsparcia i duchowej wspólnoty trudno sobie wyobrazić jak można poradzić sobie w wielkim świecie. Bardzo dziękuję za życzenia”.
  
 
 
W nabożeństwie uczestniczyli także: Starosta Cieszyński Czesław Gluza oraz Burmistrz Miasta Wisła Andrzej Molin z małżonką, którzy z nowym przewodniczącym spotkali się na wiślańskiej plebanii.
 
Niech łaskawy Bóg prowadzi Pana Przewodniczącego, a słowa obietnicy Pana Jezusa, które odzywały się w niedzielnej Ewangelii: „A oto Ja jestem z wami po wszystkie dni aż do skończenia świata” niech towarzyszą w każdym działaniu.
 
xws, zdjęcia: Szymon Brodacki