english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Rekolekcje w Betanii

W dniach 17 - 18 stycznia 2009 roku, w Diecezjalnym Domu Rekolekcyjnym Diecezji Cieszyńskiej „Betania” w Wapienicy (dzielnica Bielska-Białej) odbyły się dwudniowe rekolekcje. Rekolekcje zostały zorganizowane przez ks. dr. Adriana Korczago, opiekuna duchowego studentów ChAT-u w ramach działalności Instytutu Pastoralnego Kościoła E.-A. w RP.
     
W rekolekcjach uczestniczyła ponad 30-osobowa grupa studentów teologii Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej oraz pedagogiki religii cieszyńskiej fili Uniwersytetu Śląskiego. Temat rekolekcji brzmiał: „Kobietą i mężczyzną stworzył ich”.
 
 
 
Dni skupienia rozpoczęły się w sobotni poranek uroczystym nabożeństwem z Sakramentem Ołtarza odprawionym przez rekolekcjonistę ks. dr. Marka Jerzego Uglorza. Sobotnie zajęcia poświęcone były obrazowi kobiety, jej miejsca w Biblii, domu, pracy, społeczeństwie, oraz kobiecie jako matce. Ks. Marek w czasie tych zajęć omówił kobiece postacie biblijne takie jak: Estera, Debora, Ewa, Sara, Maria. W niedzielny poranek uczestnicy udali się najpierw na ponad godzinny spacer po okolicznych lasach, podczas którego obowiązywał zakaz mówienia – spacer miał być dla wszystkich czasem odprężenia i zadumy. Wrażenia z spaceru omówiono po porannej modlitwie.
 
 
Następnie ks. M. J. Uglorz zaprezentował obraz mężczyzny. Wykorzystał do tego celu postacie biblijne ukazujące mężczyznę jako: ojca, wojownika, króla., brata, przewodnika i uzdrowiciela (Dawid, Jonatan, Jezus, Józef, Adam, Abraham, Samson, Izaak, Mojżesz i Jakub). Przeprowadzono także ćwiczenie, mające na celu ukazanie jak kobiety i mężczyźni mogą się w wzajemnie uzupełniać, i jak wyglądają ich wzajemne relacje.
 

 
W trakcie rekolekcji uczestnicy udali się do Brennej, gdzie po spacerze urokliwą leśną, górską drogą, mogli usiąść wokół ogniska. Przy ognisku na uczestników czekał obfity posiłek. Po paru godzinach, w czasie których toczyły się bardzo interesujące rozmowy nie tylko na tematy związane z rekolekcjami, studenci mogli nawiązać nowe międzyuczelniane znajomości. Główną atrakcją tego popołudnia był kulig. Po kuligu studenci wpadli na pomysł rozpoczęcia śnieżnej wojny, na szczęście obyło się bez większych strat.
 

 
Spotkanie miało wymiar integracyjny. W Domu Rekolekcyjnym w Betanii jak zwykle panowała iście rodzinna atmosfera. Wszyscy byli bardzo sympatyczni, otwarci, gościnni, wyrozumiali dla wesołej grupy studenckiej. Posiłki w Betanii były bardzo urozmaicone i smakowały jak u mamy. Pomimo dużego wysiłku fizycznego i intelektualnego, studenci bardzo zadowoleni z przebiegu rekolekcji powrócili na uczelniane zajęcia.
   
Oskar Wild