english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Rocznica Brunona z Kwerfurtu

Na rok bieżący przypada rocznica milenium męczeńskiej śmierci Brunona Bonifacego z Kwerfurtu, Misjonarza i Biskupa Misyjnego z okresu Kościoła niepodzielonego. O Brunonie pisaliśmy wcześniej na łamach naszej witryny. 
   
 

Obchody tej podniosłej rocznicy rozpoczęły się w czerwcu minionego roku w luterańskim kościele w Giżycku, podczas którego kazanie wygłosił ewangelicki biskup z Magdeburga ks. Axel Noack. Na przestrzeni roku zorganizowano różnego rodzaju ekumeniczne inicjatywy upamiętniające życie i dzieło Misjonarza. Centralne uroczystości odbyły się w dniach 20-21 czerwca 2009 r. w Giżycku.

 
W pierwszy dzień obchodów na wzgórzu Brunona, gdzie niegdyś przed stu laty ewangelicy giżyccy ufundowali żeliwny krzyż upamiętniający postać Misjonarza, odbył się międzynarodowy zjazd młodzieży. Wzięli w nim udział m.in. przedstawiciele Konferencji Episkopatu Polski Kościoła rzymskokatolickiego, którzy w tych dniach obradowali w Łomży.
 
  
Wydarzeniu towarzyszyły między innymi: koncerty zespołów chrześcijańskich, świadectwa misjonarzy oraz spektakl teatralny traktujący o życiu Brunona. Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce reprezentowali: ks. bp Janusz Jagucki wraz z małżonką, radca Konsystorza Wojciech Filip oraz ks. Marcin Kotas.
 
W drugi dzień obchodów odbyło się centralne nabożeństwo, któremu przewodniczył kardynał Józef Glemp. Natomiast popołudniu w ewangelickim kościele w Giżycku odbyło się uroczyste nabożeństwo z udziałem duchownych i przedstawicieli partnerskiej parafii z Kwerfurtu – miejscu urodzenia Brunona. Kazanie wygłosił bp Janusz Jagucki. Bezpośrednio po nabożeństwie uczestnicy spędzili miły czas na wspólnych rozmowach przy grilu w ogrodzie parafialnym.
 
(xmk)
 
Czytaj również: Kazanie bpa Janusza Jaguckiego.