english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Spektakl „Mądry tak nie podróżuje…”

Spektakl „Mądry tak nie podróżuje…” – kolejne przedstawienie
  
W warszawskim Teatrze Rampa 15 czerwca 2009 odbył się kolejny spektakl „Mądry tak nie podróżuje…”. Jest to teatralna adaptacja zrelacjonowanej w pamiętniku Christiana Czepki „Podróż szwedzka” wyprawy, którą ten świdnicki ewangelik podjął w latach 1654-1655, aby zbierać fundusze na budowę Kościoła Pokoju.
   
 
Spektakl przygotowany przez artystów krakowskiego Starego Teatru i Piwnicy pod Baranami opowiada historię tej niezwykłej podróży. Wiodła ona przez miasta niemieckie, Danię, aż na dwór króla Szwecji. Czepko trafiał tam do bogatych magnatów, odwiedzał burmistrzów miast, czy dwory królewskie by przedstawić ideę budowy Kościoła Pokoju i przekonać do wsparcia tego projektu. Jego prośby przynosiły mniejszy lub większy skutek. Przy okazji częstego oczekiwania na przyjęcie i wysłuchanie Czepko miał okazję uważnie przyjrzeć się poszczególnym miejscom. Z tych obserwacji pozostawił ślady w swych zapiskach, a twórcy spektaklu brawurowo przełożyli je na język teatru, by móc podzielić się nimi z widzami.
 
  
Teatralne ujęcie liczącej 566 mil, czyli ok. 3.679 kilometrów podróży przedstawiane było już w Świdnicy i Cieszynie, planowane są kolejne spektakle we Wrocławiu, Gdańsku i Szczecinie, a także miastach niemieckich.
 
 
Spektakl jest częścią projektu: „Europejska Wyprawa Śladami Christiana Czepki” organizowanego przez Parafię Ewangelicko-Augsburską w Świdnicy i Urząd Miejski w Świdnicy.
 
Więcej na temat projektu: www.euroescapade.eu