english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Święto Biblii w Poznaniu

Ostatni tydzień października 2009 roku był dla poznańskich chrześcijan szczególny. W dniach 22-30 października odbywało się bowiem w stolicy Wielkopolski VIII Ekumeniczne Święto Biblii. W tym roku obchody tego święta połączono także z 492. rocznicą Pamiątki Reformacji.

Obchody rozpoczęły się w czwartek, 22 października, kiedy to parafia ewangelicka w Poznaniu zaprosiła na projekcję filmu „Luter”. Odbyła się ona w poznańskim Multikinie 51. Słowo wstępu wygłosił członek Rady Parafialnej prof. Wróblewski, który wprowadził gości w tematykę filmu, a także ks. Marek Jański z Kościoła rzymskokatolickiego, członek Poznańskiej Grupy Ekumenicznej, który przedstawił zebranym program obchodów tegorocznego święta. Projekcja spotkała się z dużym zainteresowaniem, co spowodowało, że wejściówki rozdano w zaledwie kilka dni. W dniu seansu na sali zasiadło 240 osób, szczelnie wypełniając salę kinową. Na film przyszło wiele grup z poznańskich Kościołów wraz ze swoimi duszpasterzami, studenci poznańskich uczelni, a także bracia i wolontariusze ze wspólnoty Taize, którzy przygotowują międzynarodowe spotkanie młodych w Poznaniu. Na wszystkich film wywarł duże wrażenie, szczególnie, że była to pierwsza kinowa projekcja tego filmu w Poznaniu. Na koniec, w prowadzonym przez młodzież stoisku można było zakupić kopię filmu na DVD oraz wiele ciekawych pozycji książkowych na temat naszego Kościoła, Marcina Lutra i Reformacji.
  

Był to jednak dopiero początek wydarzeń. W poniedziałek można było wysłuchać koncertu chóru Dominicantes, który odbył się w kościele metodystycznym. We wtorek miał miejsce panel dyskusyjny na temat: „Deklaracja o usprawiedliwieniu – 10 lat po”. Kościoł ewangelicko – augsburski reprezentował Biskup diecezji warszawskiej ks. Mieczysław Cieślar, Kościół rzymskokatolicki bp Jacek Jezierski, a także Biskup Kościoła Ewangelicko – Metodystycznego, ks. Edward Puślecki. Środa tradycyjnie już była dniem ekumenicznego nabożeństwa w poznańskiej katedrze. W czasie nabożeństwa grał i śpiewał zespół ze zboru zielonoświątkowego, a kazania wygłosili bp Mieczysław Cieślar oraz abp Stanisław Gądecki. Czwartek natomiast jest dniem, który zarezerwowany jest dla młodzieży. Tego dnia odbyła się modlitwa ze śpiewami z Taize w kościele parafii rzymskokatolickiej św. Wojciecha, podczas której kazanie wygłosił praktykant poznańskiej parafii Wojciech Płoszek. Modlitwa transmitowana była na żywo w poznańskim radiu Emaus.
  
 

W ostatni dzień Święta Biblii, oczy ekumenicznej społeczności znów skierowane były na parafię luterańską, która nie tylko rozpoczynała, ale i kończyła obchody święta. Tego dnia zaprosiliśmy wszystkich do naszego kościoła, gdzie odbyło się spotkanie pod tytułem „Wigilia Święta Reformacji”. Młodzież i studenci z naszej parafii przygotowali program, który prezentował zebranym główne idee Reformacji, Reformatorów, a także dzisiejsze oblicza Kościołów luterańskich na świecie. Wszystko przeplatane było najbardziej znanymi ewangelickimi pieśniami. Tak więc rozpoczęliśmy od zaprezentowania „4 soli” czyli pryncypiów ewangelicyzmu, potwierdzonych odpowiednimi cytatami z Pisma Świętego. W kolejnej części zapoznaliśmy zebranych z sylwetkami poprzedników Reformacji oraz samych Reformatorów, zaśpiewaliśmy też hymn Reformacji – „Warownym Grodem”. W tej części na gości czekała także niespodzianka. Odwiedził nas sam Marcin Luter, który opowiedział o swoim życiu i pracy. W rzeczywistości oczywiście był to jeden ze studentów, który zgodził się odgrywać tą rolę. Całość odbyła się za podświetlonym parawanem, na którym widać było jedynie cienie sylwetek. W ostatniej części zaprezentowaliśmy sylwetki wybitnych współczesnych luteran, a także film prezentujący różne oblicza światowego luteranizmu. Wieczór zakończyliśmy wspólną modlitwą o dzieło odnowy i zjednoczenia Kościoła oraz wysłuchaliśmy piosenki Jacka Kaczmarskiego – Marcin Luter. Po części oficjalnej zaprosiliśmy wszystkich na spotkanie przy kawie i herbacie podczas, którego można było podyskutować na temat wszystkich wydarzeń ubiegłego tygodnia.

 
  
Tak dobiegło końca kolejne Święto Biblii, które na długo pozostanie w naszej pamięci. Cieszymy się, że Poznań jest miejscem gdzie ekumenia nie jest tylko pustym słowem, ale codziennością i rzeczywistością. Dlatego w nadzieją patrzymy w przyszłość i czekamy na kolejne spotkania.
 
Wojciech Płoszek