english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Toruńskie obchody Dnia Modlitwy

Wspaniała egzotyczna muzyka, kolorowa multimedialna podróż oraz gorące jak równikowy klimat słowa modlitw autorstwa kobiet z Papui-Nowej Gwinei – decydowały o pięknie tegorocznego Światowego Dnia Modlitwy, który dnia 6.08.2009 r. współobchodziliśmy w Toruniu.
 

 
Gospodarzem tegorocznego spotkania była w naszym mieście, jak prawie co roku, parafia ewangelicko-augsburska. Gospodyniami – parafianki skupione wokół przewodniczącej, pastorowej Urszuli Molin. Współprowadzącymi to ekumeniczne nabożeństwo były członkinie Klubu Inteligencji Katolickiej z Torunia pod przewodnictwem prof. Cecylii Iwaniszewskiej. Na nabożeństwie gościliśmy także księdza Mikołaja Hajduczenię z parafii prawosławnej wraz z żoną Nadzieją oraz licznych gości, księży i delegatów świeckich, przybyłych na mający rozpocząć się tuż po spotkaniu Synod Diecezji.
 
 
Na tę okazję kaplicę przy ulicy Strumykowej ustroiłyśmy barwnymi egzotycznymi kwiatami i ptakami, które wykonałyśmy techniką origami, a na środku kaplicy „zapłonęło” ognisko, które symbolizuje wspólnotę rodzinną, tak ważną dla mieszkanek Papui. Wchodzących do kaplicy witał krepinowy rajski ptak, podwieszony u balustrady chóru oraz tradycyjna muzyka, przy dźwiękach której usiedliśmy w kręgu wokół ogniska. Na tym tradycyjnie kobiecym nabożeństwie nie mogło zabraknąć słodkiego poczęstunku. Panie przygotowały ciasta i ciasteczka, ozdobą stołu były też fantazyjnie udekorowane flagami Papui ananasy.
Tegoroczny Światowy Dzień Modlitwy rozpoczęliśmy od obejrzenia multimedialnej projekcji kulturoznawczej, przygotowanej przez Aleksandrę Molin. Zdjęcia krajobrazów i ludzi podziałały na nas niezwykle sugestywnie i były dobrym wprowadzeniem do rozmowy o problemach, z którymi borykają się mieszkańcy tego kraju. Myślę, że obrazy Papui i ludzi ją zamieszkujących, które podczas nabożeństwa mieliśmy w pamięci, pozwoliły nam w skupieniu modlić się o Bożą łaskę iprowadzenie dla tego narodu i ludzi nim rządzących.
 

 
Nabożeństwo prowadziły panie, także w kazaniu mieliśmy okazję usłyszeć kobiecy głos. Diakon Anna Kajzar, na podstawie perykopy z Listu Apostoła Pawła do Rzymian 12,4-13, w ciepłych słowach zachęcała do podążania drogą, którą przeznaczył dla nas Pan, oraz do wykorzystywania swoich zdolności i umiejętności do służby całemu zborowi, bo tylko wtedy wszyscy tworzyć będziemy jeden zdrowy i harmonijny organizm. Z tym wspaniałym przesłaniem współgrały przygotowane przez kobiety z Papui pieśni, takie jak Wyspy i góry, Miłość Boża jednoczy nas czy Bądźmy jedno w Panu. Przygotowane na ten dzień modlitwy dopełniały wołania o jedność, pokój i wzajemną miłość, jakim było dla mnie to szczególne – zupełnie pozbawione agresji, choć feministyczne za przyczyną jego organizacji ­– spotkanie. Jego owoce, mam nadzieję, będą tak piękne, jak historie kobiet, które miały odwagę i wiarę, by zło dobrem zwyciężać.
 
tekst: Joanna Rączkowiak
zdjęcia (wkrótce): Aleksandra Molin