english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Turniej Piłki Nożnej Halowej w Zabrzu

Dnia 21 listopada 2009 r. odbył się 11. turniej piłki halowej w Zabrzu. Jak co roku, organizatorami zawodów były parafie z Zabrza i Gliwic.

 
Turniej jest poświęcony pamięci wielkiego przyjaciela młodzieży i zagorzałego kibica piłki nożnej - księdza Andrzeja Hauptmana. Podczas pierwszego turnieju aktywnie angażował się w organizację turnieju i osobiście wręczył pierwszy puchar zwycięzcom (połączonej drużynie z Zabrza i Gliwic). W następnym roku już go zabrakło, ponieważ Bóg odwołał swego sługę.
To już jedenasty raz, kiedy 200-osobowa grupa młodzieży i dorosłych, spotkała się na zawodach piłkarskich, by na boiskach Hali Zabrzańskiego OSiR-u zmagać się w całodniowych rozgrywkach.
    

W tym roku do Turnieju zgłosiła się rekordowa ilość 27 zespołów parafialnych Kościoła ewangelickiego. Od ubiegłego roku, rozgrywki prowadzone są dla dwóch kategorii – juniorów (do 18 lat) oraz seniorów. Ideą Turnieju jest, by nawet po przegranym pierwszym spotkaniu, zespół miał jeszcze szansę brać udział w dalszych rozgrywkach, dlatego po rozegraniu pierwszej rundy, przegrane zespoły walczyły ze sobą o awans do głównego Turnieju w barażach. Formuła baraży cieszy się dużą popularnością, bowiem zdarzało się, że porażka w pierwszej rundzie nie odebrała zespołom szansy gry w finale turnieju. Dowodem na to jest 4 miejsce seniorów z Zamarsk-Hażlacha, którzy przegrali swój pierwszy mecz.
Warto podkreślić, że z roku na rok podnosi się poziom piłkarskich umiejętności zawodników reprezentujących poszczególne parafie. Wraz z tym, wzrasta też zaangażowanie na boisku i wola walki. W tym miejscu należy też serdecznie podziękować uczestnikom za zachowanie i postawę fair-play w czasie rozgrywek. Na wielu arenach piłkarskich widzimy bardzo często złe i niestosowne zachowania piłkarzy i kibiców. Tegoroczny Turniej w Zabrzu pokazał, jak można budować dobrą i bezpieczną atmosferę na boisku i trybunach.
Sam turniej, modlitwą i słowem rozpoczęli ks. biskup-elekt Jerzy Samiec i ks. Dariusz Dawid.

Fachową obsługę sędziowską zapewnił sędzia piłkarski – Grzegorz Grabiński z parafii zabrzańskiej. Prowadzeniem turnieju zajęli się: Adam Marek i Mariusz Minkina z Gliwic.

Wzruszającym momentem było wręczanie pucharów dla zwycięzców zawodów. Udział w tej uroczystości wzięła pastorowa Eugenia Hauptman – wdowa po ks. Andrzeju, Maria Czudek – dyr. szkół ewangelickich w Gliwicach i biskup-elekt Jerzy Samiec.

 
Tegorocznymi bohaterami piłkarskimi zostali:
 
- w kategorii juniorów
 
1. Goleszów

2. Orzesze

3. Ogrodzona

4. Zabrze

 
- kategorii seniorów
 
1. Bażanowice

2. Cisownica

3. Międzyrzecze

4. Zamarski - Hażlach
 
 

 
Puchary przechodnie trafiły zatem do parafii w Goleszowie i w Bażanowicach.
 
Gratulujemy zwycięzcom i zapraszamy wszystkich na przyszłoroczny 12. Turniej Piłki Nożnej Halowej im. ks. Andrzeja Hauptmana.
 
Mariusz Minkina
   
więcej informacji i zdjęć: Strona parafii w Gliwicach