english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Tydzień Ewangelizacyjny dla Rodzin

Piękna pogoda, wspaniałe góry, miła, rodzinna atmosfera, wspólny śpiew, rozważania, dyskusje, zajęcia w grupach – tak hasłowo można streścić Tydzień Ewangelizacyjny dla Rodzin organizowany w Karpaczu przez Diecezję Wrocławską.
 

Od 15–23 sierpnia 2009 r., sto pięćdziesiąt osób brało udział w Ewangelizacji. Cieszy fakt, że jej uczestnikami byli przedstawiciele wszystkich diecezji Kościoła Luterańskiego w Polsce, a także wierni z Kanady i Niemiec. Oprócz stałych bywalców Tygodnia, przybyła też spora grupa nowych osób. Do podnóża Karkonoszy przyjechały całe wielopokoleniowe rodziny oraz osoby samotne. Wszyscy jednak zgodnie potwierdzali, że czas spędzany w Karpaczu nie jest tylko z nazwy rodzinny. Wspólne spędzanie czasu sprzyjało budowaniu poczucia jedności Bożej rodziny.

Każdy dzień rozpoczynał się wspólnym śpiewem, który prowadził Adam Świderski z Łodzi, a pomagał mu – grając na gitarze – Maksymilian Staniszewski z Żar. Następnie mogliśmy wysłuchać rozważań biblijnych, które w tym roku prowadzili: pastorowa Izabela Sikora ze Szczecina, ks. Dariusz Lik z Zielonej Góry, ks. Krystian Borkowski z Giżycka, ks. Edwin Pech z Karpacza i pastorowa Jolanta Suchorab z Jeleniej Góry – Cieplic.
 
Po porannych wspólnych zajęciach rozpoczynała się praca w trzech grupach: dzieci, młodzież i dorośli. Najmłodsi poznawali symboliczne znaczenie różnych części ciała. Zajęcia te z pełnym oddaniem prowadziły: Katarzyna Luc (Szczecin), pastorowa Jolanta Suchorab (Jelenia Góra – Cieplice), Justyna Karlińska (Wałbrzych), Kasia Bruzi (Wałbrzych), a Adam Świderski prowadził śpiew również wśród najmłodszych.
 
Młodzież dyskutowała o wielu problemach, lękach, obawach, ale i marzeniach, zawsze konfrontując je ze Słowem Bożym. Prowadzenia tematów podjęła się pastorowa Izabela Sikora ze Szczecina. W czasie śpiewu młodzieży oprawą muzyczną zajmowała się Ania Gaś z Warszawy.
 
Ich rodzice i dziadkowie brali udział w zajęciach opartych o hasło roku: „Co niemożliwe jest u ludzi, możliwe jest u Boga”. Inspirujące wykłady oraz wieczorne rozważania prowadził ks. Sławomir J. Sikora ze Szczecina.
Na zakończenie dnia uczestnicy spotykali się w kościele Wang. Dzieci z radością uczyły dorosłych swoich pieśni i wersetów biblijnych, opowiadały usłyszane historie biblijne. Podobnie prezentowała się grupa młodzieży. Po wieczornym rozważaniu był czas, aby w cichych i głośnych modlitwach dziękować Bogu oraz przedstawiać Mu wspólne prośby. Atmosfera wieczornych społeczności w XII-wiecznym kościele Wang pozwalała w szczególny sposób zakończyć dzień pełen wrażeń. Dodatkowo uczestnicy usłyszeli tam wiele muzycznych niespodzianek, które zaoferowali utalentowani muzycy Tygodnia.
 
Tydzień Ewangelizacyjny to nie tylko spotkania w parafialnych pomieszczeniach. Boga można również wielbić, obserwując dzieło Jego rąk, a Karkonosze z pewnością ukształtowane zostały przez Stworzyciela. Mogliśmy podziwiać wspaniałe widoki między innymi na Samotni oraz ze Śnieżki. Wiele rodzin zdecydowało się na całodniową wycieczkę do Skalnego Miasta w Czechach. Pozostali udali się na zwiedzanie kościołów Pokoju w Świdnicy i Jaworze. Innego dnia miała miejsce wycieczka do Jeleniej Góry, aby zwiedzić między innymi kościół Łaski. Odbył się również turniej piłki nożnej. W trakcie bliższych i dalszych wędrówek nieustraszonym przewodnikiem był Arkadiusz Felkle z Wrocławia.
W ostatni wieczór ponad trzydziestka dzieci przygotowała pełne wartościowych treści podsumowanie swoich całotygodniowych zajęć. Młodzież pokazała scenkę, w której szukali drogi na Wang. Niestety spotykani ludzie dzielili się swoimi problemami albo polecali inne atrakcje. Okazało się również, że młodzi turyści posiadali niewłaściwą mapę. Przedstawienie uświadamiało nam, że człowiek szuka w swoim życiu Drogi, a jedyną właściwą mapą wskazującą cel jest Pismo Święte. Prowadzący ewangelizację podzielił się refleksjami dotyczącymi hasła roku na podstawie wizji doliny wyschniętych kości proroka Ezechiela.

Po modlitwach licznych podziękowaniach dla wszystkich organizatorów i uczestników ewangelizacji spotkanie rodzinne zostało przeniesione na zewnątrz, gdzie kontynuowano je przy ognisku.

 
Tydzień zwieńczono nabożeństwem z Sakramentem Wieczerzy Pańskiej. Kazanie wygłosił ks. bp Ryszard Bogusz – zwierzchnik Diecezji Wrocławskiej, któremu uczestnicy dziękują za wsparcie, modlitwy i dobre słowo.
 
Cały XVIII Tydzień Ewangelizacyjny w Karpaczu mógł się odbyć dzięki gościnności tamtejszej parafii, całej Rady Parafialnej, a przede wszystkim dzięki wspaniałej organizacji logistycznej, finansowej i niezwykłej serdeczności ks. Edwina Pecha oraz jego małżonki Bogusławy, a więc gospodarzy z Karpacza. Szczególnie życzliwą atmosferę budowali nie tylko organizatorzy, ale jest to również zasługa wspaniałych ludzi uczestniczących w Tygodniu.
 

W czasie pożegnań wszyscy życzyli sobie dalszego błogosławieństwa Bożego i wzrostu wiary oraz wyrażali nadzieję zobaczenia się znów w przyszłym roku. Większość osób przyjeżdżających latem do Karpacza pragnie tu powrócić. Jest to wynik działania Ducha Świętego, który przemawia przez Słowo Boże oraz poprzez cudowny krajobraz Karkonoszy. Dziękujemy Mu za możliwość przeżywania codziennej Jego bliskości. Bóg jest wielki!