english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Wprowadzenie polskich misjonarzy do służby na Ukrainie

W niedzielę 11 stycznia 2009 r. na wschodniej Ukrainie, w Berdiańsku nad Morzem Azowskim (około 1300 km od polskiej granicy), z ramienia Centrum Misji i Ewangelizacji naszego kościoła do służby w tamtejszej parafii luterańskiej zostało wprowadzone małżeństwo misjonarzy – Natalia i Wiesław Łyżbiccy. Wprowadzenia dokonali ze strony polskiej ks. radca Grzegorz Giemza, ze strony ukraińskiej biskupi wizytator ks. Oland Spalinger, prezes synodu ks. Andreas Hamburg oraz opiekujący się parafiami w okręgu zaporoskim i donieckim ks. Gerth Sander. Nabożeństwo miało również wymiar ekumeniczny. Kazanie ks. Wiesława Łyżbickiego tłumaczone było przez siostrę Agnieszkę, Polkę z zaprzyjaźnionej parafii rzymskokatolickiej. Ks. Wiesław wraz z małżonką będą opiekowali się dwiema parafiami: w Berdiańsku i oddalonym o ok. 200 km Zaporożu.Niemiecki Ewangelicko-Luterański Kościół na Ukrainie, do którego należą te parafie, liczy 32 zbory i około 3000 wiernych. Służy w nim 12 duchownych. W większości parafii nabożeństwa prowadzone są przez lektorów, którzy zakończyli kilkutygodniowe szkolenie w Odessie.
Po 70 latach przerwy parafia w Berdiańsku znów ma duszpasterza, który mieszka na miejscu. Zbór powstał w 1865 roku. W latach 30-tych XX wieku, jak większość kościołów, został zamknięty. Nowy początek nastąpił w 1997 roku. Zbór czekał na duchownego 11 lat.Dotychczas parafię tę odwiedzał kilka razy w roku ksiądz z Niemiec. Wprowadzenie księdza jest więc radosnym wydarzeniem dla tej około 50-osobowej społeczności. Parafii, jako jednej z niewielu, udało się odzyskać kościół oraz plebanię. Obecnie są prowadzone starania w celu odnowienia tych budynków.Chociaż po „pomarańczowej rewolucji” na Ukrainie nastąpiło wiele zmian, w Berdiańsku pozostało jeszcze wiele reliktów poprzedniego systemu. Parafia mieści się na alei Karola Marksa, wynajęte mieszkanie dla księdza na ulicy Róży Luksemburg, a główny nadmorski deptak nosi nazwę Lenina i wieńczy go pomnik ideologa komunizmu. Mieszkańcy tego regionu rozmawiają po rosyjsku, choć władze państwowe zdecydowanie wprowadzają język ukraiński do urzędów, szkół czy mediów.
 


W okręgu zaporoskim widoczne są oznaki kryzysu gospodarczego. Wielu ludzi straciło pracę, a ceny żywności są wyższe niż w Polsce. Choć sklepy pełne są towarów, to brak w nich kupujących. Kryzys ten ma duży wpływ na nastroje i samopoczucie mieszkańców tego kurortu. Tym bardziej istotnym wydaje się duszpasterskie towarzyszenie parafianom w tym trudnym okresie.
 
Wyjazd misjonarzy możliwy jest dzięki duchowemu i finansowemu wsparciu osób prywatnych i czterech parafii ewangelickich w: Cisownicy, Dzięgielowie, Goleszowie i Skoczowie.
 
Aktualne informacje o ich służbie można znaleźć na www.ukraina.cme.org.pl.
 
CME