english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Zjazd Chórów Diecezji Warszawskiej

W sobotę 9 mają 2009 r., tradycyjnie w przeddzień niedzieli Cantate Parafia Ewangelicko-Augsburskiej św. Mateusza w Łodzi gościła uczestników Zjazdu Chórów Diecezji Warszawskiej. Zapraszamy na relację!
  
O godzinie 11.00 w murach kościoła przywitał chórzystów proboszcz łódzkiej parafii - bp Mieczysław Cieślar wraz z przewodniczącym diecezjalnej komisji ds muzyki ks. radcą Janem Cieślarem.
  

Po oficjalnym rozpoczęciu wszyscy zebrani wysłuchali wykładu dotyczącego śpiewu chóralnego w prawosławiu wygłoszonego przez dyrygenta-lektora Andrzeja Boubleja. Wystąpienie ilustrowali śpiewem członkowie chóru katedry prawosławnej Przemienienia Pańskiego w Lublinie. Było to ciekawe wystąpienie, mówiące nam o różnicach w tradycjach śpiewaczych naszych Kościołów.

 

 
Po tym interesującym wystąpieniu nastąpiła przerwa przeznaczona na przygotowanie się poszczególnych chórów do występu.
 
Chórem, który rozpoczął tegoroczny zjazd była grupa z Pabianic, której dyrygowała Magdalena Hudzieczek-Cieślar. Chór zaprezentował utwory: „Alleluja” - Józefa Zawitkowskiego oraz „Sanctus” Claudio Cascioliniego.
 
Jako drugi wystąpił chór z Radomia pod dyrekcją diak. Katarzyny Rudkowskiej, który zaśpiewał trzy utwory: „Uciekali, uciekali” z musicalu Metro, „Przez dobrą moc twą, Panie, otoczony” - tekst ks. Dietrich Bonhoeffera w opracowaniu muzycznym Mirosława Cieślara. Ostatnia pieśń „Jezus Ratownik” z repertuaru zespołu Arka Noego zaśpiewały dzieci – członkowie radomskiego chóru.
 

 
Chór z pobliskiego Zgierza pod kierownictwem Janiny Marek-Undas i Magdaleny Szymańskiej zaprezentował utwory: „Bóg Wszechmogący, Ociec nasz niebieski” - muzyka i słowa z kancjonału Jana Seklucjana (1559 r.) oraz „Jezu, tyś jest światłością”- pochodzący ze śpiewnika Taizé 2003-2004, a partie solową wykonała Magdalena Szymańska.
 
Chór z parafii św. Trójcy w Warszawie zaśpiewał dwie pieśni w opracowaniu swojego dyrygenta. Następnie wystąpił chór z parafii Wniebowstąpienia Pańskiego w Warszawie pod dyrekcją Katarzyny Folgart.
 
Ostatnim chórem który wystąpił w czasie tegorocznego zjazdu była grupa z parafii św. Mateusza w Łodzi pod kierownictwem Adama Świderskiego. Chór zaśpiewał dwa utwory: „Do krzyża przybili Pana” i „Bez Niego”.
 

Występy zakończyła wspólna pieśń połączonych chórów „Niech wam Bóg błogosławi”.

Zjazd zakończył wręczeniem pamiątkowych dyplomów autorstwa Benno Krolla z Łodzi. Po oficjalnym zakończeniu chórzyści przeszli do „Mateusika” i do ogrodu parafialnego, gdzie wspólnie rozmawiali i wymieniali się doświadczeniami chóralnymi.
 

 
Podsumowując zjazd należy zauważyć, że z każdym rokiem chóry powiększają się, przygotowują ciekawe, nowe aranżacje, które wzbogacają wspólne śpiewanie. W tym roku zjazd przyciągnął do kościoła nie tylko samych występujących, ale - co cieszy - dużą grupę słuchaczy. Na koniec warto żywić nadzieje, że kolejne spotkanie chórów Diecezji Warszawskiej będzie przebiegać w takiej samej atmosferze z podobną ilością dobrych wrażeń muzycznych.
 

Zapraszamy do obejrzenia pełnej relacji fotograficznej z tego wydarzenia w dziale Galeria na stronie parafii łodzkiej.

 
Andrzej Grzegorczyk