english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Zjazd Chórów w Lubaniu

Po raz pierwszy w historii najmłodszej parafii ewangelickiej w Polsce na zaproszenie jej proboszcza, ks. Cezarego Królewicza, Diecezjalny Zjazd Chórów Diecezji Wrocławskiej odbył się w Lubaniu.

  
 
W niedzielę Cantate 10 maja 2009 r. w kościele parafialnym Marii Panny w czasie nabożeństwa wystąpiło pięć chórów. Dwa z Wrocławia – Chór Parafii Ewangelicko-Augsburskiej Opatrzności Bożej i Capella Ecumenica, dwa z Karpacza – Zespół WANG oraz Chór Ekumeniczny, a także jeden ze Schleife w Niemczech – Chór Kantorki.
 
 
Chór Kantorki z miejscowości Schleife – po łużycku Slepo - śpiewał w języku łużyckim ze swoich kancjonałów w tradycyjnych strojach łużyckich. Ich obecność związana była z chęcią podkreślenia wciąż żywej tradycji łużyckiej, dziś pielęgnowanej głównie w niemieckiej części Górnych Łużyc. Chór Kantorki tworzą osoby należące do parafii partnerskiej lubańskiej parafii ewangelickiej, którą jest parafia Schleife Kościoła Krajowego Berlina Brandenburgii i Śląskich Górnych Łużyc.
 
 
 

Na początku nabożeństwa wspólna pieśń – kanon wykonana przez wszystkie chóry wprowadziła świąteczny nastrój. Liturgię wstępną wzbogaciła gra na skrzypcach. Za kontuarem organów zasiadła, jak w każdą niedzielę i święta, Magdalena Królewicz. W czasie nabożeństwa kazanie wygłosił ks. radca Waldemar Pytel ze Świdnicy. Podkreślił on ogromne znaczenie muzyki w życiu Kościoła. Zarówno chóralna, organowa jak i jakakolwiek inna muzyka w kościele niesie z sobą element zwiastowania Słowa Bożego. Jej moc znana była ludziom od najdawniejszych czasów. Wiele tego przykładów daje nam Biblia, która w słowach Psalmu 98 zachęca: Śpiewajcie Panu pieśń nową.

 
 
Kaznodzieja wyraził swoją radość i zarazem wdzięczność wobec chórów przybyłych do Lubania za ich pracę przez cały rok, za wiele godzin poświęconych na próby i przygotowanie swojego repertuaru.
 
  
Przed końcem słowa wdzięczności skierował również ks. C. Królewicz, również wobec głównego organizatora zjazdu chórów Dawida Ślusarczyka.
 
 
Nabożeństwo zakończył ponownie wspólny śpiew chórów pieśni: Udziel pokoju w Łaski czas. Po nabożeństwie chórzyści spotkali się w domu parafialnym, a niektórzy zwiedzili Lubań. Z dużą życzliwością do zjazdu chórów odniosły się lokalne media.
 
  
ks. Cezary Królewicz