english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Zjazd młodzieży w Ostoi Pokoju w Bytomiu-Miechowicach

W zimowej scenerii i w pięknej okolicy Bytomia-Miechowic odbył się w piątkowy wieczór (20 lutego 2009 r.) kolejny Zjazd Młodzieży Diecezji Katowickiej. To historyczne dla ewangelików miejsce zgromadziło kilkadziesiąt osób wraz duszpasterzami z okolicznych parafii. Jak się okazało w trakcie spotkania, przybyli nie tylko sąsiedzi, ale także młodzież z Opolszczyzny.

Spotkaniu towarzyszyło hasło: „Gdy zabraknie bliskich”. W treść myśli przewodniej wprowadził uczestników ks. Jan Kurko, proboszcz z Bytomia-Miechowic i zarazem gospodarz spotkania. Mówił o tym, jak istotna powinna być w życiu człowieka służba dla bliźniego. Można by jego wystąpienie podsumować sentencją A. Einsteina: „tylko życie poświęcone innym jest warte przeżycia”.
 

 
Tak stało się w przypadku założycielki zakładów opiekuńczych „Ostoja Pokoju” w Miechowicach – Ewy von Tiele-Winckler. Będąc bogatą szlachcianką, wyrzekła się dostatniego życia i poświęciła się bez reszty dzieciom ulicy, jak również innym, którzy potrzebowali pomocy. Jej dzieło jest znane na całym świecie. Ks. Kurko zachęcał do odkrywania Bożych darów w sobie, gdyż każdy z człowiek jakiś dar otrzymał i każdy jest odpowiedzialny przed Bogiem za realizację tego daru w swoim życiu dla innych.
 

 
Dla zobrazowania swych słów ks. Kurko zaprosił na środek nastolatkę, która jako wolontariusz opiekuje się niepełnosprawnymi. W rozmowie stwierdziła, że warto podarować czas drugiemu człowiekowi, ponieważ ten czas nigdy nie jest zmarnowany: nie wzbraniaj się czynić dobrze potrzebującemu, jeśli to leży w twojej mocy (Przypowieści Salomona 3,27).

Następnie młodzież przeniosła się do Domu Opieki. Podczas spożywania smacznej kolacji, dyrektor I. Niedoba opowiadała o codzienności funkcjonowania placówki – placówki, która stanowi kontynuację chlubnego dzieła Matki Ewy z Miechowic. Potem uczestnicy zwiedzali cały obiekt. Zobaczyli sale terapeutyczne oraz kaplicę. Mieli także sposobność wejść do pokoi niektórych pensjonariuszy i doświadczyć ciepłego przyjęcia z ich strony.

O oprawę muzyczną podczas Zjazdu zadbał zespół diecezjalny „dlaTego”, który – oprócz prowadzenia śpiewu ze wszystkimi – dał także krótki koncert. Wykonywane utwory pochodziły z nowej płyty, którą zainteresowani mogli nabyć.

 
Tekst: xmcz

Zdjęcia: xjk