english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Zmarł śp. ks. Franciszek Duda

Dnia 6 lutego 2009 r. zmarł w wieku 77 lat śp. Ksiądz Franciszek Duda, długoletni proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Olsztynie i konsenior Diecezji Mazurskiej. Uroczystości żałobne rozpoczęły się w środę, 11 lutego o godz. 12.00 w ewangelickim kościele Chrystusa Zbawiciela w Olsztynie.
 
Po zakończeniu uroczystości w Olsztynie Zmarły został przewieziony do Skoczowa, gdzie w piątek o godz. 13.00 w ewangelickim kościele Św. Trójcy odbyło się nabożeństwo żałobne, po którym Zmarły został odprowadzony na miejscowy cmentarz i spoczął w rodzinnym grobie.
 

 
śp. ks. Franciszek Duda
(podczas uroczystości 50-lecia ordynacji, 12.07.2007, Olsztyn)
    
Czytaj również: Relacja z pogrzebu
 

 
Śp. ks. Franciszek Duda urodził się 16 lutego 1932 r. w Bielszowicach (dawny pow. Katowice). W trzecim roku 2. wojny światowej rodzice przeprowadzili się do Pieśćca koło Skoczowa, gdzie młody Franciszek spędził lata swojego dzieciństwa.
 
Po ukończeniu studów teologicznych ks. Franciszek Duda związał się z Mazurami. Należał on do tych nielicznych duchownych, którzy służbę kościelną pełnili w Diecezji Mazurskiej przez dziesięciolecia - od pierwszego po ostatni dzień. Ordynowany był w dniu 14 lipca 1957 roku w Ostródzie przez ówczesnego zwierzchnika Kościoła ks. bp. Karola Kotulę, któremu w czasie tej uroczystości asystowali seniorzy: ks. Edmund Friszke z Diecezji Mazurskiej oraz ks. Adam Wegert z Diecezji Cieszyńskiej. Pół wieku później, 12 lipca 2007 roku, odbyło się w Olsztynie nabożeństwo dziękczynne, z udziałem Biskupa Kościoła Janusza Jaguckiego, poświęcone obchodom 50-lecia ordynacji emerytowanego proboszcza olsztyńskiej parafii - ks. konsen. Franciszka Dudy.
 
Pierwszą placówką, do której młody ksiądz został skierowany, była parafia w Dąbrównie wraz ze stacjami kaznodziejskimi m.in. w Lipowie i Glaznotach. Dwa lata później ks. Franciszkowi Dudzie przypadły obowiązki administratora parafii w Ostródzie, a wraz z nimi rozleglejszy teren działania: wśród wielu stacji, do których dojeżdżał, były tak odległe, jak Miłomłyn, Iława i Biskupiec Pomorski. W maju 1968 roku został przez władze kościelne mianowany administratorem parafii w Olsztynie.
  
W niedzielę 16 listopada 1969 roku odbyły się trzecie w okresie powojennym wybory proboszcza parafii w Olsztynie. Na zgromadzeniu parafialnym, któremu z polecenia seniora przewodniczył ks. Jerzy Otello z Nidzicy, proboszczem wybrano ks. Franciszka Dudę z Ostródy, od ponad roku administratora tej parafii. Długo czekał na przeprowadzkę. Dopiero 27 września 1970 roku w olsztyńskiej parafii odbyła się oczekiwana uroczystość instalacji proboszcza ks. Franciszka Dudy. Instalacji dokonał ks. sen. Paweł Kubiczek w asyście ks. konsen. Henryka Zalewskiego oraz ks. Gustawa Brody ze Skoczowa. Dnia 7 marca 1971 roku ks. Franciszek Duda został wybrany konseniorem Diecezji Mazurskiej.
 
Proboszczem parafii ewangelickiej w Olsztynie był aż do dnia 27 kwietnia 1997 roku, kiedy Konsystorz Kościoła podjął uchwałę: przenieść ks. prob. Franciszka Dudę w stan spoczynku i wyrazić mu podziękowanie za pełnioną służbę. Stało się tak z powodu niedomagań zdrowotnych. Już w 1988 roku przez dłuższy czas przebywał w szpitalu i potem pozostawał pod opieką lekarzy. Biorąc pod uwagę stan zdrowia duchownego, władze kościelne, chcąc odciążyć go od nadmiaru prac, z dniem 31 grudnia 1988 roku zwolniły z administrowania stacjami kaznodziejskimi w Pasłęku, Morągu, Łęgutach i Olsztynku. Jakkolwiek w następnych latach stan zdrowia się poprawił, to proboszcz nie wrócił już do pełni sił. W 1997 roku, w sobotę 26 lipca, w kościele ewangelickim w Olsztynie odbyły się uroczystości religijne z okazji 40-lecia ordynacji i przejścia w stan spoczynku ks. konsen. Franciszka Dudy.
 
Na emeryturze, dopóki starczało zdrowia i sił, ks. Franciszek Duda brał udział w życiu parafii i środowiska ewangelickiego. M.in. był w gronie 27 członków-założycieli Mazurskiego Towarzystwa Ewangelickiego w kwietniu 1999 roku. Później zamieszkał przez pewien czas w Mikołajkach, w tamtejszym domu "Arka". Ostatnio, od lat, był pensjonariuszem domu opieki "Laurentius" w Olsztynie. Zmarł 6 lutego 2009 roku w Olsztynie.
 
Czytaj również: Relacja z pogrzebu