english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

80. rocznica śmierci Matki Ewy

Od 19 do 21 czerwca 2010 r. w Parafii Ewangelicko-Augsburskiej Bytomiu-Miechowicach, po raz 80. uroczyście obchodzono rocznicę śmierci Matki Ewy, założycielki Ostoi Pokoju. Matka Ewa, a właściwie Ewa von Tiele-Winckler, urodziła się w miechowickim pałacu 31 października 1866 r., jako przedostatnia z dziewięciorga dzieci Waleski i Huberta Tiele-Wincklerów, w jednej z najbogatszych rodzin Cesarstwa Niemieckiego.
 
Mogłoby się wydawać, iż przynależność do takiego rodu nie skłoni młodej szlachcianki do złożenia ślubów i przywdziania szat diakonisy. Stało się jednak zupełnie inaczej. Po śmierci matki, w wieku czternastu lat, Ewa wraz z rodzeństwem została konfirmowana w kościele ewangelickim, przystępując tym samym do społeczności wiernych.
 

Zdjęcie: Fot. Piotr A. Jeleń

 
Z potrzeby serca, czując chęć niesienia pomocy innym, wyjechała w 1886 r. do zakładu "Bethel" w Bielefeld w Niemczech, by uczyć się pielęgniarstwa i opieki nad chorymi.
Ośmiomiesięczny pobyt Ewy w zakładach opieki zaowocował w lutym 1888 r. zezwoleniem ojca na działalność pielęgniarską i charytatywną córki w Miechowicach. W tymże roku, w czasie świąt Bożego Narodzenia, Ewa otrzymała od ojca plany domu dla potrzebujących - przyszłej "Ostoi Pokoju". Jednak jak zastrzegł ojciec, praca z potrzebującymi i chorymi nie powinna jej odciągać od rodzinnego domu. W pałacu miała też swoje pokoje, do których powinna wracać po trudach pracy. 
  
Przypadająca na poniedziałek 21 czerwca 80. rocznica śmierci Matki Ewy była kolejną okazją do corocznego spotkania orędowników dzieła diakonisy Ewy. Wśród obecnych na rocznicowych uroczystościach, poza wiernymi miechowickiej parafii, byli goście z kraju i zagranicy, siostry z Freudenbergu, duchowieństwo ks. bp. Tadeuszem Szurmanem, zwierzchnikiem Diecezji Katowickiej oraz ks. bp. seniorem Rudolfem Pastuchą, chór "Gloria" z parafii ze Skoczowa oraz prezydent Bytomia, Piotr Koj.
 
Zdjęcie: Ksiądz proboszcz parafii Jan Kurko zapoznaje zwiedzających z dokumentacją fotograficzną Miechowic, ośrodka diakonackiego a także pierwszymi planami architektonicznymi; prywatne zbiory Jana Hodora. Fot. Piotr A. Jeleń
 
Obecne było również małżeństwo Nawrotów, prowadzące Misję Serca i Ewangelii, która w Burkina Faso współpracuje z misją katolicką. Obecny na nabożeństwie był również proboszcz wspomnianej misji. Iwona Nawrot przedstawiła galerię zdjęć prezentującą życie, obyczaje i kulturę afrykańskiego kraju, najbiedniejszego na naszym globie. Galeria została zaprezentowana w nowym Domu "Ostoi Pokoju" wraz z ekspozycją Jana Hodora, przedstawiającą dzieje Miechowic XIX/XX wieku. Zobaczyć na niej można było historię pałacu miechowickiego na zdjęciach i litografiach, zapoznać się z początkami działalności "Ostoi Pokoju" z pięknie prezentującą się makietą kościoła i "Ostoi". Można też było zapoznać się z nieprezentowanymi dotąd planami architektonicznymi pierwszych budowli w ośrodku diakonackim. 
   
Po zwiedzeniu galerii Iwony Nawrot i Jana Hodora uczestnicy sobotniego spotkania zostali zabrani w świat afrykańskiej misji państwa Nawrotów, dzięki wszechobecnej dzisiaj technice komputerowej.
 
W niedzielę przywitał nas występ chóru "Gloria" ze Skoczowa, który w ubiegłym roku obchodził jubileusz 90-lecia działalności. Po zakończonym nabożeństwie uczestnicy uroczystości udali się na grób Matki Ewy znajdujący się na terenie "Ostoi Pokoju", gdzie uczczono diakonisę śpiewem i modlitwami, składając kwiaty na jej grobie. 
 

Zdjęcie: Nad grobem Matki Ewy siostry z ośrodka misyjnego we Freudenbergu , prezydent miasta Piotr Koj. Fot. Piotr A. Jeleń

 
Na terenie "Ostoi Pokoju" mieszka obecnie jedyna diakonisa, 82-letnia siostra Marta Grudke. Mieszka w domku Matki Ewy, którym się opiekuje i prowadzi muzeum. Nad wejściem do domu z 1902 roku widnieje napis "Własność Jezusa Chrystusa". W niedzielne południe można było go zwiedzić i posłuchać dziejów miechowickiego ośrodka diakonackiego z ust jego kustoszki.
 
21 czerwca, w dniu śmierci założycielki "Ostoi Pokoju" Matki Ewy, w godzinach wieczornych odbyło się spotkanie modlitewne przy jej grobie.
 
Jak poinformował proboszcz parafii ks. Jan Kurko, jesienią ukaże się audiobook poświęcony Matce Ewie, wydany m.in. przy współudziale z bytomskim Biurem Promocji Miasta.
 
Piotr A. Jeleń, Wiadomości24.pl