english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Charytatywne działania z Mikołajek

Na warszawskim stadionie Legii odbyły się Europejskie Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych. Zapłonął Ogień Nadziei zapalony 6 września w greckim mieście Aleksandropolis. Formułę Igrzysk wypowiedziała prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz - „Europejskie Igrzyska Olimpiad Specjalnych uważam za otwarte”.
 
Ceremonię otwarcia igrzysk uświetnili prezydent Bronisław Komorowski, a Polska Reprezentacja weszła na płytę stadionu w towarzystwie Danuty Wałęsy, Jolanty Kwaśniewskiej i Anny Komorowskiej. Flagę Olimpiad Specjalnych wniosły na płytę stadionu i wciągnęły na maszt siedmiokrotna medalistka olimpijska w lekkiej atletyce Irena Szewińska oraz srebrna medalistka z Pekinu i aktualna mistrzyni świata w kolarstwie górskim Maja Włoszczowska.
 
 

„Pragnę zwyciężyć, lecz jeśli nie będę mógł zwyciężyć, niech będę dzielny w swym wysiłku” – tak brzmiały słowa przysięgi, którą w imieniu polskich sportowców wygłosił Rafał Mróz.

Prezydent RP Bronisław Komorowski podkreślił w swym wystąpieniu, że jest to impreza szczególna, w której wszyscy są zwycięzcami. – Wy już zwyciężyliście wchodząc na arenę tych zawodów – zapewniał uczestników prezydent Bronisław Komorowski. Podziękował też tym wszystkim, którzy temu ogromnemu przedsięwzięciu oddali swe serca, poświęcając wiele czasu. Na uroczystości obecny był też m.in. były prezydent Lech Wałęsa.

– Siła sportu jest ogromna. On jest otwarty dla wszystkich, nie ma ograniczeń – podkreślił prezydent Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej (FIFA), Szwajcar Joseph Blatter, który przybył na Igrzyska wraz ze słynnym byłym piłkarzem, a później trenerem Holendrem Johanem Cruijffem[1]

 
W części artystycznej wystąpił zespół Myslovitz. Reżyser spektaklu, mieszkający w Polsce Grek Jorgos Stylianou, odpowiedzialny m.in. za ostatnie festiwale piosenki w Opolu i Sopocie, z pewnością nie przewidział takiego scenariusza. W spontanicznym odruchu młodzi sportowcy opuścili swe miejsca i w mgnieniu oka zapełnili scenę. – Tego jeszcze w historii naszej grupy nie było – przyznał Artur Rojek.
 
Do stolicy zjechało 1,5 tysiąca niepełnosprawnych intelektualnie sportowców z 56 państw, a ceremonię otwarcia oglądało ponad 20 tysięcy widzów zgromadzonych na trybunach. Wśród licznie zgromadzonych gości na trybunach, na zaproszenie organizatorów zasiedli również Emilia i Piotr Czudek z Mikołajek. „Cieszy nas fakt, że mogliśmy brać udział w otwarciu Igrzysk, było to niesamowite przeżycie, widzieć tylu niepełnosprawnych sportowców, ich duch walki, przyjaźni i miłości, udzielał się nam wszystkim, cieszyliśmy się razem z nimi. Entuzjazm, jaki wywołało wejście naszej ekipy było godne podziwu, cały stadion wstał oddając w ten sposób naszym rodakom cześć, przy jednoczesnym skandowaniu słów – POLSKA!!!. Miłe, że możemy w naszym regionie propagować uprawianie sportu wśród osób niepełnosprawnych, organizując je podczas corocznych zjazdów środowiskowych domów, jak również biorąc udział w wielu zawodach sportowych z naszymi podopiecznymi w zaprzyjaźnionych domach jak np.: mistrzostwa w tenisie stołowym w Górowie Iławeckim, Laur Jesieni w Ukcie”.
 
 

Impreza trwała do 24 września, sportowcy zmagali się w dziewięciu dyscyplinach: lekkoatletyce, trójboju siłowym, jeździe szybkiej na wrotkach, 7-osobowej piłce nożnej kobiet, koszykówce, badmintonie, bowlingu oraz tenisie ziemnym i stołowym.

 
Zawody toczyły się w obiektach Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, Akademii Wychowania Fizycznego, COS Torwar, Ursynowskiego Centrum Sportu i Rekreacji - Hala Arena, Rodzinnego Centrum Rozrywki Hulakula oraz Bemowskiego Ośrodka Piłki Nożnej i AM Tenis.
 
Na terenie SGGW odbył się także pokaz Programu Treningu Aktywności Motorycznej (MATP), w którym brali udział jedynie polscy sportowcy. MATP to program rehabilitacyjno-treningowy dla osób, które nie mogą uczestniczyć w zawodach Olimpiad Specjalnych z powodu współwystępujących niepełnosprawności fizycznych lub nadmiernych trudności w zrozumieniu zasad współzawodnictwa. Zawodnicy uczą się m.in.: unoszenia głowy z pozycji leżenia, skoku z wykorzystaniem odskoczni, gry w kręgle. Starają się przejść i przepłynąć wyznaczony dystans na basenie, a także zanurzyć głowę pod powierzchnię wody[2]
Igrzyska zostały zapoczątkowane w latach 60. XX wieku. Do Ruchu Olimpiad Specjalnych włączyło się 180 państw świata, trzy miliony sportowców oraz drugie tyle trenerów, działaczy i wolontariuszy. Kolejne – tym razem Światowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych – odbędą się już za rok w Grecji.
 
--------------------------------------------------
 
W dniu 12 września 2010 roku delegacja Ewangelickiego Domu Opieki „ARKA” oraz Środowiskowego Domu Samopomocy wzięła udział w IX Dniu Solidarności z Osobami Chorymi Psychicznie, na zaproszenie Ludwiki Załuskiej, kierownik ŚDS z ul. Winnej, jednocześnie głównego organizatora uroczystości w Elblągu. Patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Elbląga Henryk Słonina.
 

Podczas spotkania odbywały się prezentacje szpitali psychiatrycznych, pielęgniarek neuropsychiatrycznych, PZP, ŚDS, WTZ, DPS, MOPS, ERKON, Szkoły Policealnej im. Jadwigi Romanowskiej „Medyk”, Zespołu Szkół Gospodarczych w Elblągu.
 

Warto zaznaczyć, iż w Polsce na schizofrenię choruje około 400 tys. osób, na świecie choroba dotyczy 1% populacji. Jest to choroba, na którą zachorować może potencjalnie każdy, bez względu na pochodzenie, styl życia czy zdolności intelektualne. Źródłem choroby są zarówno biologiczne zmiany w funkcjonowaniu mózgu, jak i relacje społeczne. Pamiętać należy, że chorzy na schizofrenię nie zagrażają innym bardziej niż osoby zdrowe.
 

 

W trakcie obchodów prezentowano prace pacjentów i podopiecznych placówek i instytucji udzielających pomocy osobom chorym psychicznie, połączone z kiermaszem i loterią, miały miejsce również występy zespołów artystycznych poszczególnych placówek - konkurencje sportowe, atrakcje kulinarne i dobra zabawa przy muzyce oraz warsztaty plastyczne.

  
Czudek Piotr
 
Foto: ARKA Mikołajki 28.09.2010


[1] http://www.sports.pl/Wydarzenia/artykul,87226,1,964.html

[2] http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/73359