english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Dzieci i młodzież śpiewają na chwałę Boga

Niedziela, 6 czerwca 2010 r. była prawdziwym świętem pieśni i muzyki w Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Jastrzębiu Zdroju. W tym dniu odbył się jubileuszowy, bo X Przegląd Twórczości Artystycznej Chórów i Zespołów Dziecięcych i Młodzieżowych Diecezji Katowickiej, a jego hasłem przewodnim były słowa Psalmu 113,3: „Od wschodu aż do zachodu, niech imię Pańskie będzie pochwalone”.
 

 
Wszystko zaczęło się w roku 2001, kiedy to dzięki staraniom diakon Renaty Raszyk i ks. Jana Raszyka odbył się I Przegląd Twórczości Artystycznej Chórów i Zespołów Dziecięcych i Młodzieżowych Diecezji Katowickiej. Wzięły w nim udział zespoły z: Wołczyna, Opola, Zabrza, Pszczyny i Studzionki oraz Jastrzębia Zdroju. Z czasem grono uczestników Przeglądu zaczęło się powiększać o przedstawicieli z Gołkowic, Golasowic, Wodzisławia Śląskiego, Warszowic, Krakowa, Bytomia-Miechowice, Orzesza, Mikołowa, Chorzowa, Katowic. Goście przybywali również z Diecezji Cieszyńskiej - z Goleszowa, Brennej, Starego Bielska, Skoczowa, Wisły-Głębce, Wisły-Jawornik, Wisły Centrum, Międzyrzecza. Przez 10 lat trwania imprezy ponad tysiąc osób zostało zaangażowanych w występy. Oprócz chórzystów i muzyków do tej liczby trzeba doliczyć dyrygentów oraz rodziców, którzy zachęcali i wspierali dzieci oraz młodzież w przygotowaniach do zaprezentowania swoich umiejętności.
 
„Organizując to przedsięwzięcie artystyczne chciałam stworzyć dzieciom i młodzieży możliwość wystąpienia przed szerszą publicznością, niż tylko we własnej parafii. Zostają między nimi nawiązane kontakty, często przyjaźnie, które są później kontynuowane. Uczestnicy przeglądu wykonują głównie pieśni religijne, wyrażają w nich swoją wiarę i miłość do Boga, a także wdzięczność za miniony rok i to czego się nauczyli" - mówi diakon Renata Raszyk. Również Biskup Diecezji Katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego bpTadeusz Szurman zwraca uwagę na przesłanie, które nierozerwalnie łączy się z Przeglądem: „Nie ma nic piękniejszego niż uwielbianie pieśnią Boga. To stara chrześcijańska tradycja, której młodzi ludzie - biorący udział w koncercie - są wierni. Zachęcam wszystkich, aby wzięli z nich przykład. Taka postawa czyni z młodych śpiewaków i muzyków elitę Kościoła”.
 
 
Najważniejszym punktem przeglądu jest koncert. Jednak wcześniej, rano ma miejsce nabożeństwo z liturgią młodzieżową. Tym razem kazanie wygłosił proboszcz jastrzębskiej parafii ks. Jan Raszyk. Nie mogło zabraknąć w nim odniesień muzycznych. „W słowach pieśni wypowiadamy nasze dziękczynienie i prośby skierowane do Boga, wyrażamy uczucia obrazujące stan naszej duszy. Śpiew pieśni kościelnych tworzy ważny, potrzebny klimat w miejscu, w którym jesteśmy i uświadamia nam realną obecność Boga, który przez wiarę w Jezusa Chrystusa ofiaruje nowe życie każdemu z nas” - mówił między innymi.
 
Po nabożeństwie na uczestników przeglądu czekały ciekawe konkursy i zabawy. Każdy mógł spróbować szczęścia w loterii fantowej. Dużym zainteresowaniem cieszyła się międzyparafialna edycja konkursu pt. „Mam talent”. Każdy mógł zaśpiewać piosenkę, wykonać wiersz, zagrać na instrumencie, zatańczyć czy pochwalić się jakimkolwiek talentem. Już wtedy u młodych uczestników były wyczuwalne emocje i wielu z nich bardzo przeżywało swój występ.
 
Jednak najważniejszym punktem programu był popołudniowy koncert. Wzięły w nim udział zespoły z: Orzesza - „Boże Dzieci”, Golasowic, Pszczyny - „VIVIT”, Chorzowa - „Hosanna”, Jastrzębia Zdroju - „Schola Discantus” (parafia rzymskokatolicka Najświętszego Serca Pana Jezusa), Jastrzębia Zdroju - „Sola Gratia” i Międzyparafialny Zespół Młodzieżowy oraz soliści: Aleksandra Chałupska z Wodzisławia Śląskiego, a z Krakowa: Julian Kłembukowski, Antoni Kłembukowski i Edwin Podolski.
 
 
Repertuar był zróżnicowany. Można było usłyszeć najbardziej znane pieśni religijne, ale także utwory renesansowe czy klasyczne jak na przykład fragment z „Judy Machabeusza” - oratorium Haendla. Poza tym młodzi muzycy zachwycali grą na akordeonie i skrzypcach. W trakcie koncertu przewodnicząca Rady Miasta Alina Chojecka podziękowała organizatorom za realizację przedsięwzięcia i życzyła dalszych sukcesów zarówno młodzieży, jak i ich rodzicom we wspieraniu ich w pracy i przygotowaniu do występów.
 
Jubileuszowy X Przegląd Twórczości Artystycznej Chórów i Zespołów Dziecięcych i Młodzieżowych Diecezji Katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego zakończył się. Uczestnicy rozjechali się do domów, zabierając ze sobą pamiątkowe dyplomy i upominki. Każdy z nich zaprezentował się najlepiej jak potrafił. I chociaż młodym ludziom zależy na osiągnięciu jak najlepszego poziomu wokalnego i instrumentalnego, to jednak nie o zaspokojenie swoich aspiracji chodziło uczestnikom koncertu. Jego mottem stały się słowa z Psalmu 113,3: „Od wschodu aż do zachodu, niech imię Pańskie będzie pochwalone”, który jest adresowany do Boga i ma podniosły, religijny charakter. Ten rodzaj pieśni wyrażał najgłębsze odczucia człowieka, bo skierowane do jego stworzyciela. Uczestnicy przeglądu przypomnieli ten specjalny rodzaj modlitwy, który jest bardzo często zapominany i niedoceniany przez współczesnego człowieka. A przecież może wyrazić tak wiele.
 
Katarzyna Barczyńska - JasNet