english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Dzień Modlitwy za prześladowany Kościół

W niedzielę, 14 listopada 2010 r., przypada Międzynarodowy Dzień Modlitwy za Prześladowany Kościół Chrześcijański. Szacuje się, że współcześnie ok. 200 mln ludzi cierpi prześladowania w 50. krajach świata z powodu tego, że wierzą w Chrystusa. 

 

Co roku organizacja Open Doors publikuje tzw. Światową Listę Obserwacyjną, dotyczącą państw, w których prześladowania chrześcijan są najsilniejsze. Lista ta jest tworzona w oparciu o kwestionariusz zawierający 50 pytań, związanych z różnymi aspektami wolności religijnej. Odpowiedzi są punktowane i pozwalają m.in. na określenie prawnego statusu chrześcijan, roli Kościoła w społeczeństwie, czy też czynników, które mogą przyczyniać się do ograniczania wolności religijnej w danym kraju. Całkowita liczba punktów określa miejsce danego kraju na liście. Zajmująca pierwsze miejsce Korea Północna otrzymała w 2010 r. 90,5 pkt., wyprzedzając kolejny na liście Iran (65,5 pkt.) o prawie 30%. Listę zamyka Kenia z 23 punktami. Kwestionariusze wypełniają lokalni współpracownicy Open Doors, pracownicy misyjni i prześladowani chrześcijanie, odpowiadając na takie pytania jak:

  • Czy konstytucja i/lub krajowe ustawodawstwo zapewniają wolność religijną?
  • Czy prawo zezwala obywatelom na przyjęcie chrześcijaństwa?
  • Czy chrześcijanie są zabijani z powodu swej wiary?
  • Czy chrześcijanie są skazywani na więzienie, obozy pracy lub wysyłani do szpitali psychiatrycznych z powodu swej wiary?
  • Czy chrześcijanom wolno drukować i upowszechniać literaturę chrześcijańską?
  • Czy chrześcijańskie publikacje są cenzurowane/zakazywane w tym kraju?
  • Czy domy chrześcijan lub miejsca ich spotkań są obiektem ataków, motywowanych antychrześcijańskimi uprzedzeniami?

Niezmiennie od wielu lat pierwsze miejsce zajmuje Korea Pólnocna. Pierwszą 10. uzupełniają: Iran, Arabia Saudyjska, Somalia, Malediwy, Afganistan, Jemen, Mauretania, Laos, Uzbekistan.


Krótki raport o sytuacji w poszczególnych krajach >>> czytaj więcej.


/Źródło: Open Doors: World Watch List 2010/