english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Europejskie Spotkanie Młodych Taizé

Europejskie Spotkania Młodych organizowane przez ekumeniczną wspólnotę braci z Taizé odbywają się już od 32 lat. W tym roku po raz czwarty zorganizowano je w Polsce (Wrocław 1989, 1995; Warszawa 1999). Tym razem bracia powierzyli organizacje wydarzenia stolicy Wielkopolski – Poznaniowi.
 
I tak po wielu miesiącach żmudnych przygotowań do Poznana zawitało ponad 30 tys. młodych ludzi z całej Europy oraz Azji i Ameryki Łacińskiej. Zostali oni przydzieleni do ponad 150 parafii różnych Kościołów. Tam rozesłano ich na nocleg do rodzin, które zdecydowały się na goszczenie pielgrzymów z dalekich stron.
 
 
 
Młodzi ludzie co rano zbierali się w przydzielonych im parafiach na modlitwę i rozważania w małych grupach. Później udawali się na tereny Międzynarodowych Targów Poznańskich, gdzie w największych halach odbywały się główne uroczystości oraz wydawane były posiłki. Po ciekawych warsztatach i inspirującej modlitwie powracali do rodzin aby wspólnie się poznawać i przeżywać jedność mimo różnic kulturowych, narodowościowych i wyznaniowych.

Oczywistym było więc, że w działania te włączyła się chętnie także poznańska parafia luterańska, która od wielu lat żywo zaangażowana jest w działalność ekumeniczną. Tutaj regularnie odbywają się młodzieżowe nabożeństwa ekumeniczne i spotkania młodych. Dzięki zaangażowaniu wolontariuszy z całej Polski, którzy poświęcili swój czas aby nam pomóc, parafia przyjęła 40 osób z Francji, Litwy i Polski.

 
Goście zakwaterowani byli u rodzin z naszej parafii, a także w centrum parafialnym. Spotykaliśmy się codziennie o 8.00 rano na śniadaniu, a później o 9.00 na porannej modlitwie. Przy akompaniamencie pianina, skrzypiec, fletu i gitary śpiewaliśmy piękne pieśni, a także wsłuchiwaliśmy się w solowe interpretacje żydowskich utworów w wykonaniu p. Elżbiety Kałużnej. Całość dopełniało Słowo Boże odczytywane w różnych językach i wspólna modlitwa o jedność chrześcijan.
 
 
 
W programie przedpołudniowym znalazło się także miejsce na pogłębione rozważanie codziennych tekstów biblijnych oraz „Listu z Chin”, przeora wspólnoty, brata Aloisa. Odbywały się one w małych grupach i prowadzone był przez wyznaczonych animatorów.

W sylwestra spotkaliśmy się także dodatkowo na wieczornej modlitwie, która zakończyła się tuż przed północą. Punktualnie o 24 złożyliśmy sobie życzenia i wznieśliśmy toast za pomyślność w Nowym Roku. Był to sygnał do rozpoczęcia zabawy. W ramach „święta narodów” każda z grup przygotowała wyjątkowy pokaz, prezentując tance i pieśni ze swoich rodzinnych stron. Zabawa była tak dobra, że trwała, aż do wczesnych godzin porannych.

Nowy Rok przywitaliśmy na uroczystym nabożeństwie. Dla wielu z naszych gości było to pierwsze nabożeństwo luterańskie w ich życiu. Dlatego było to dla nich wielkie przeżycie i doświadczenie. Bardzo cieszyliśmy się, że możemy wspólnie przeżywać to święto.

Drugiego stycznia po modlitwie nadszedł czas pożegnań i powrotu do domu. Mimo tak krótkiego czasu jaki przyszło nam razem spędzić, ciężko było się rozstać. Doświadczenia minionych dni sprawiły, że czuliśmy się rodziną. Pochodzenie, kolor skóry, wyznanie czy język nie były dla nas barierami. Wobec miłości i łaski Chrystusa wszyscy jesteśmy przecież równi.
 
To niesamowite, że ponad 30 ty. ludzi z całego świata potrafi wspólnie się modlić nie zważając na podziały, a podkreślając swą jedność. Różnorodność bowiem nie jest naszą wadą, a bogactwem. Dlatego wszyscy tak wiele otrzymaliśmy i tak ważne było to dla nas przeżycie. Mamy nadzieję, że spotkamy się już za rok, na kolejnym spotkaniu w Rotterdamie, a tymczasem kontynuować będziemy modlitwę o jedność chrześcijan.
 
 
 
Wspólnota braci z Taizé, została założona w 1940 przez pochodzącego ze szwajcarskiej rodziny reformowanej brata Rogera. Kupując dom w małej burgundzkiej wiosce dał początek wspólnocie, która szybko zaczęła się rozrastać i przyciągać nowych członków. W 1969 do wspólnoty wstępują pierwsi katolicy. Od 1978 roku bracia organizują coroczne spotkania młodych, które zawsze odbywają się w innym mieście Europy. W 2005 roku po tragicznej śmierci brata Rogera, wspólnota prowadzona jest przez brata Aloisa. Bracia działają na wszystkich kontynentach kontynuując pielgrzymkę zaufania przez ziemię, niosąc ludziom Ewangelię i pojednanie w Jezusie Chrystusie.
 
Wojciech Płoszek
  
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------  
 
Parafia Ewangelicko – Augsburska w Poznaniu dziękuje wszystkim, którzy wnieśli swój wkład w przygotowanie spotkania i ugoszczenie pielgrzymów. W szczególności zaś: Gosi z Czechowic-Dziedzic, Kasi z Bytomia, Jonaszowi z Jaworza, Rucie z Pszczyny, Ludwikowi z Warszawy, Aljoschy z Kassel, Eli z Poznania, Basi z Poznania, Maciejowi z Poznania, Maii z Tulec, Darii z Poznania