english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Ewangelicy w Wiśle

Przewodnik turystyczny śladami ewangelików

  
Pracownia na Pastwiskach wydała trzeci przewodnik turystyczny w serii „Ewangelicy”, tym razem bohaterem książki jest miasto Wisła i jej mieszkańcy, przede wszystkim luteranie.
   
 
 
Wisła jest wyjątkowym miastem w Polsce – od jej powstania do dziś większość mieszkańców należy do Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. To głównie luteranie tworzyli i nadal tworzą tę miejscowość, dlatego przewodnik turystyczny „Ewangelicy w Wiśle” nie opisuje dzielnicy protestanckiej, bo takiej tu nie było i nie ma, opisuje całe miasto. Od leśnego kościoła na Bukowej, przez nagrobek luterańskiego księdza Lehockiego na cmentarzu rzymskokatolickim Na Farce, kościół apostołów Piotra i Pawła, budynki w jego sąsiedztwie, wille „Zacisze” i „Księżówkę”, po cmentarz Na Gróniczku. Każda dolina, ze swoimi centrami ewangelickimi, czyli kościołami i siedzibami urzędów parafialnych także otrzymała miejsce w książce. Przewodnik krótko odnotowuje również historię wiślan-ewangelików w Szczyrku-Salmopolu i w Ostojićevie w Serbii. Opis krajoznawczy uzupełniają informacje praktyczne – zarówno te dotyczące pięciu wiślańskich parafii, jak i turystyczne – są tu informacje o komunikacji w Wiśle, służbie zdrowia, muzeach, wyciągach narciarskich, imprezach cyklicznych i innych sprawach przydatnych turyście.
  
  
   
Przewodnik „Ewangelicy w Wiśle” powstał we współpracy z Parafią Ewangelicko-Augsburską w Wiśle-Centrum i Urzędem Miejskim w Wiśle.
 
Patronat honorowy nad książką objął wiślanin, skoczek narciarski Adam Małysz, na okładce poleca ją inny wiślanin, pisarz Jerzy Pilch. Patronem medialnym przewodnika jest oficjalny portal Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Rzeczypospolitej Polskiej luteranie.pl.
 
Punkty sprzedaży przewodnika: Bielsko-Biała – księgarnia Klimczok, Cieszyn – punkty informacji turystycznej (ratusz i zamek), księgarnie Piastowska (ul. Głęboka) i Warto (ul. Wyższa Brama); Istebna – punkt informacji turystycznej (przy kościele); Ustroń – księgarnie Szaron (ul. Ogrodowa) i Jack (ul. 3 Maja), punkt informacji turystycznej (Rynek); Warszawa – księgarnia Odeon (ul. Hoża), księgarnia Czytelnik (ul. Wiejska); Wisła – księgarnia Apostoła Piotra w Domu Zborowym (ul. 1 Maja), Centrum Rezerwacji Noclegów Wistour (ul. Wodna). Księgarnie internetowe: Warto, Szaron, Klimczok, Jack.
 
  
 
 
Promocja książki odbyła się 9 października 2010 r. w Domu Zborowym w Wiśle.
 
Autor: Marcin Żerański

Wydawnictwo: Pracownia na Pastwiskach

ISBN 978-83-924488-7-7
Rok wydania: 2010 r.
Format: 15,5 cm x 15,5 cm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Ilość stron: 72
Cena detaliczna: 15 zł

 
Zobacz również: Pracownia na Pastwiskach (http://www.napastwiskach.pl//archiwum.html)
 
Już dziś zapraszamy Państwa do wzięcia udziału w konkursie, w którym nagrodą będą przewodniki Pracowni na Pastwiskach z serii „Ewangelicy”.