english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Festiwal Muzyki Sakralnej „Gaude Mater” w Częstochowie

Na początku maja każdego roku Częstochowa przeżywa Festiwal Muzyki Sakralnej „Gaude Mater”. Tym razem wydarzenie to ma szczególny, jubileuszowy charakter, gdyż festiwal odbywa się już po raz 20. Jest to największy w Polsce festiwal muzyczny poświęcony wyłącznie muzyce i sztuce sakralnej, łączy w sobie wymiar sakralny i ekumeniczny. Od wielu lat Festiwal jest miejscem spotkania sztuki i kultury chrześcijańskiej, islamu i judaizmu, w przeszłości występowali także twórcy związani z buddyzmem i religiami etnicznymi.
   
 
 
Od przeszło 15 lat także Parafia Ewangelicko-Augsburska w Częstochowie uczestniczy w tym wielkim przedsięwzięciu. W kościele ewangelickim Wniebowstąpienia Pańskiego na przestrzeni minionych lat gościliśmy wielu wykonawców. W świątyni miejsce miały koncerty muzyki klasycznej, jazzowej i etnicznej, byliśmy uczestnikami wystaw malarskich i fotograficznych, a także widzami niezmiernie interesujących spektakli teatralnych. Każdy koncert czy spektakl poprzedzany jest przywitaniem przybyłych przez proboszcza parafii, który przedstawia również wykonawców.
 
 
W bieżącej, jubileuszowej edycji festiwalu w kościele ewangelickim w Częstochowie w dniu 1 maja miał miejsce spektakl muzycznego „Chopin”. W inscenizacji słowno-muzycznej wystąpili: Zbigniew Zamachowski, Beata Schimscheiner, Dariusz Kowalski. Za fortepianem utwory Chopina grał prof. Jerzy Sterczyński, wirtuoz i pedagog Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie. Scenografię zaprojektował Andrzej Sadowski. Całość reżyserowała Katarzyna Deszcz.
    
 
 
W poniedziałek 3 maja odbył się koncert muzyki chrześcijańskiej Czarnego Lądu w wykonaniu zespołu Sakala Brothers z Zambii. Kościół był szczelnie wypełniony przez tłumy słuchaczy, którzy dali się porwać rytmom afrykańskiej muzyki. Koncert miał głębokie religijne przesłanie i był połączony z osobistymi świadectwami wiary członków zespołu, którzy wskazywali, że katastrofa w Smoleńsku, o której dowiedzieli się z przekazu medialnego, również głęboko ich poruszyła. Zespół Sakala Brothers często koncertuje w Europie, także w Polsce.
  
 
 
Od poniedziałku 3 maja przez najbliższe tygodnie w Kościele można zobaczyć wystawę fotografii „Światło i dźwięk”, wykonanych przez Marcina Szpąndrowskiego podczas poprzednich edycji Festiwalu „Gaude Mater”.
   
ks. Marcin Hintz, fot. Marcin Szpądrowski