english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Kondolencje ze Światowej Federacji Luterańskiej

Światowa Federacja Luterańska przekazuje wyrazy głębokiego żalu całemu narodowi polskiemu oraz Kościołom chrześcijańskim z powodu katastrofy lotniczej, jaka miała miejsce 10 kwietnia 2010 r. pod Smoleńskiem (Rosja). Zginął w niej prezydent Lech Kaczyński, jego małżonka, liczni wysocy urzędnicy państwowi i wojskowi, jak też reprezentacji Kościołów – wśród nich także luterański duchowny.
  

Ks. Adam Pilch, pełniący obowiązki Ewangelickiego Biskupa Wojskowego w Polsce był jednym spośród prawie 100 pasażerów, którzy stracili życie w wyniku katastrofy pod Smoleńskiem. Ks. A. Pilch był proboszczem ewangelickiej parafii Wniebowstąpienia Pańskiego w Warszawie i należał do delegacji ekumenicznej w prezydenckim samolocie.

  
W swoich kondolencjach do zwierzchnika Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP (jeden z Kościołów członkowskich Światowej Federacji Luterańskiej), bp. Jerzego Samca oraz do wszystkich polskich luteran, ks. dr Ishmael Noko (Sekretarz Generalny ŚFL) charakteryzuje ks. A. Pilcha jako „szanowanego i wiernego sługę” polskiego Kościoła luterańskiego. Ks. dr I. Noko skierował do Rodziny Zmarłego, do parafii oraz do rodzin wszystkich ofiar swe zapewnienie o łączności w modlitwie całej Światowej Federacji Luterańskiej. „Myślimy także o pozostałych Kościołach w Polsce, które w tragedii straciły osoby kierujące oraz towarzyszy w służbie Chrystusowi i prosimy Księdza Biskupa o przekazanie ekumenicznym partnerom głębokich kondolencji” – pisze dalej ks. Noko.
  
Sekretarz Generalny ŚFL wskazuje w swym piśmie na fakt, ze Polska „straciła wiele wyśmienitych osobowości – mężczyzn i kobiet, którzy poświęcili swoje życie dla dobra narodu, wzmocnienia instytucji politycznych, gospodarki oraz jedności społecznej. Dodatkowo włożyli swój wkład w budowę wspólnej tożsamości oraz we wzmocnienie wartości duchowych i etycznych w polskim społeczeństwie”.
  
Delegacja, której przewodniczył prezydent RP, udawała się na uroczystości jubileuszowe związane ze wspomnieniem ofiar masakry w Katyniu, w pobliżu Smoleńska, której dokonały radzieckie służby specjalne w 1940 r. Noko pisze, że miejsce rozbicia się samolotu prezydenckiego „wzbudza w narodzie polskim, w nas wszystkich w Europie oraz na całym świecie bolesne wspomnienia z przeszłości… W ostatnich dniach wielu Polaków gromadziło się w różnych miejscach, by w ten sposób dać wyraz swego smutku i żalu. W tych dniach napływały do Polski pisma z kondolencjami z całego świata. To wszystko staje się wyrazem głębokiej tęsknoty za uleczeniem wspomnień oraz za pojednaniem”.
 
Ks. Noko dostrzega wielki znak nadziei, „widząc, jak rządzący politycy Polski i Rosji łączą się w żalu i solidarności i wspólnie pracują przy odkrywaniu skutków katastrofy”.
 
Sekretarz Generalny kończy swoje pismo do bp. Jerzego Samca przyczynną prośbą o Boże prowadzenie w tym ciężkim dla Kościoła i narodu polskiego czasie. „Niech Ewangelia Wielkanocna o zmartwychwstaniu, które nam wszystkim zostało przyobiecane, przyniesie Wam pocieszenie”.