english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Konferencja prasowa biskupa elekta Jerzego Samca

Dzień przed wprowadzeniem w urząd nowego Biskupa Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego odbyła się w Warszawie konferencja prasowa z udziałem biskupa elekta Jerzego Samca.
 
- Musimy przypominać sobie, że Kościół jest Kościołem – powiedział nowy zwierzchnik.

- Naczelnym zadaniem Kościoła jest głoszenie ewangelii, ale ma on także zadania oświatowe, musi dbać o pomoc potrzebującym i rozwój kultury – dodał. Nowy biskup przekonywał, że ważna jest misja Kościoła, tak wewnętrzna, jak i zewnętrzna.

W przypadku tej drugiej najważniejsze są stosunki ekumeniczne, które należy pielęgnować i rozwijać, pamiętając jednocześnie o własnej tożsamości i swoich korzeniach. - Obecny stan stosunków ekumenicznych oceniam dobrze. Myślę, że Kościół powinien podążać tymi samymi szlakami, którymi podążał dotychczas – podkreślił biskup elekt Samiec.

  
 
Z kolei misja wewnętrzna polegać ma słuchaniu ludzi i pracy duszpasterskiej na wszystkich możliwych poziomach kościelnych. - Ludzie mają swoje potrzeby, Kościół musi wychodzić do ludu – powiedział nowy biskup. Szybko jednak dodał, że Kościół w tym zadaniu musi pozostać wierny Ewangelii i jej zasadom.
 

- Kościół stoi przed wieloma wyzwaniami duszpasterskimi związanymi z trudną współczesnością – przekonywał i wymienił najważniejsze: rozwody, uzależnienia, wyjazdy zarobkowe za granicę, które rozbijają rodziny. Służba duszpasterska to właściwe pole działania duchownych i obszar, w którym Kościół powinien być najaktywniejszy.

Przyszły biskup Kościoła odpowiadał też na pytania dziennikarzy dotyczące lustracji. Podkreślił, że prace będą prowadzone, gremia odpowiedzialne za te sprawy przygotują rzetelne publikacje, które nie tylko rozliczą błędy przeszłości, ale pokażą także heroiczne postawy duchownych w czasach komunizmu.

  
 
W konferencji wziął udział obok biskupa elekta także ks. radca Grzegorz Giemza, który z ramienia Rady Synodalnej koordynuje środowe uroczystości. Przedstawił plan nabożeństwa, szczegóły organizacyjne i potwierdził obecność zaproszonych gości, w tym przewodniczącego Parlamentu Europejskiego prof. Jerzego Buzka.
 

Konferencja prasowa odbyła się w Centrum Luterańskim na ulicy Miodowej w Warszawie, gdzie mieści się siedziba władz Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Spotkanie z mediami poprowadził rzecznik prasowy Kościoła Jerzy Sojka.

 
 >>>
Na konferencję swoich przedstawicieli przysłały redakcje m.in. Polskiej Agencji Prasowej, Katolickiej Agencji Informacyjnej, TVP Warszawa, Religia TV, Informacyjnej Agencji Radiowej, Radia Plus, Gazety Wyborczej i portalu ekumenizm.pl.
 

Łukasz Ostruszka