english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Ks. bp Mieczysław Cieślar nie żyje

W niedzielę, 18 kwietnia 2010 r., w godzinach nocnych w wypadku samochodowym w Rogowie pod Łodzią zginął ks. bp Mieczysław Cieślar, zwierzchnik Diecezji Warszawskiej, zastępca Biskupa Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego,prezes Diakonii Diecezji Warszawskiej, proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Łodzi i wykładowca Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej.
        
Ks. bp Mieczysław Cieślar wziął udział w sobotnich uroczystości żałobnych na Pl. Piłsudskiego w Warszawie, natomiast w niedzielę był w parafii Wniebowstąpienia Pańskiego w Warszawie, gdzie zastępował tragicznie zmarłego pod Smoleńskiem proboszcza – ks. gen. Adama Pilcha. Tragiczny wypadek miał miejsce w trakcie wieczornego powrotu Księdza Biskupa do Łodzi. Jego okoliczności ustala prokuratura rejonowa w Brzezinach.
 
Ks. bp Mieczysław Cieślar jest wspominamy przez współpracujących z nim duchownych diecezji warszawskiej KEA jako Biskup i Brat w posłudze Słowa Bożego i sprawowania sakramentów, tak też był postrzegany przez duchownych całego Kościoła.
 
Społeczność akademicka zapamięta go jako osobę zawsze zdolną przekroczyć akademicką rutynę i dostrzec w swoim rozmówcy, czy to koledze wykładowcy, czy studencie, przede wszystkim drugiego człowieka.
Pozostawił Żonę - profesor, prorektor Akademii Muzycznej w Łodzi, organistkę oraz Córkę i Syna.
   
Dzisiaj o godzinie 18.00 w kościele św. Mateusza przy ulicy Piotrkowskiej 283 w Łodzi odbędzie się żałobne czuwanie modlitewne.
   
Pan Jezus rzekł: „Ja żyję i wy żyć będzie” (J, 14, 19)
  
Zobacz: Pełny życiorys ks. bp Mieczysława Cieślara
 
-------------------------------------------------------------------------------
  
Tydzień wcześniej, podczas nabożeństwa w 1. Niedzielę po Wielkanocy (11 kwietnia 2010 r.) bp Mieczysław Cieślar był obecny podczas nabożeństwa żałobnego w kościele Wniebowstapienia Pańskiego i wygłosił tam kazanie, w czasie którego powiedział m. in.:
 
Czy żyjemy, czy umieramy należymy do Pana. On zmartwychwstał i jest naszym  zmartwychwstaniem i życiem. Nie tamujmy naszych łez, nie ukrywajmy naszego płaczu, ale wierzmy, choć w bólu, dotykając jak Tomasz uczeń Jezusa, ran naszego Pana, aby być pewni Jego miłości. Rany Chrystusa są znakiem miłości, która weszła w otchłań śmierci aby darować nam nowe życie, abyśmy w śmierci naszej byli pewni, że On, nasz Zmartwychwstały Pan, żywy Bóg tam, w naszej śmierć, i jest. Cierpiąc ale dotykając też znaków cierpienia Chrystusa wyznawajmy jak Tomasz – Pan mój i Bóg mój.
   
W naszą egzystencję wpisana jest śmierć. Przez wiarę wielkanocną, przez rany Chrystusa, nie należymy jednak do śmierci, lecz do życia. Niechaj ta Chrystusowa miłość i dzisiaj nas ogarnie, a my w słabości w cierpieniu i bólu naszym dotykajmy krzyżowych ran Chrystusa i wyznawajmy – Pan mój i Bóg mój, dla pojednania, dla pokoju, dla dzielenia się życiem w miłości. Dopomóż nam do tego Panie Jezu. Amen" (czytaj: Pełny tekst kazania bp. Mieczysława Cieślara) .
 
-------------------------------------------------------------------------------
  
Podczas ostatniej sesji Synodu ks. bp Mieczysław Cieślar wygłosił kazanie inauguracyjne. Można je wysłuchać na stronie Parafii Św. trójcy w Wraszawie - Kazanie synodalne - do odsłuchania.
 
-------------------------
Zobacz: Pełny życiorys ks. bp Mieczysława Cieślara
 
Do pobrania zdjęcie w dużej rozdzielczości: Fotografia śp. ks. bpa Mieczysława Cieślara
Źródło: luteranie.pl, copyright: Konsystorz Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego