english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Lubelscy luteranie w mediach

W ostatnim czasie lubelska parafia miała możliwość szerokiej prezentacji swoich dokonań poprzez różne działania medialne. Poniżej prezentujemy zaproszenie do wysłuchania reportaży przedstawiających dzieje i współczesność parafii luterańskiej w Lublinie.
  
Złota era lubelskich luteran
 
Reportaż Mariusza Kamińskiego "Złota era lubelskich luteran", emitowany w Radio Lublin 28 X 2010 r. w cyklu "Historia bez patyny". Audycja powstała w ramach cyklu "Mieszkańcy wielokulturowego Lublina dawniej i dziś" . Reportaż finansowany przez Urząd Miasta i przygotowany we współpracy z Fundacją Kultura "Enter". Miasto Lublin walczy o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 r.
 

Posłuchaj [mp3]

 
W "Historii bez patyny" zapraszamy do wysłuchania reportażu Mariusza Kamińskiego pt." Złota era lubelskich luteran". W XVI wieku i później w końcu XVIII wieku w Lublinie osiedlili się luteranie, w przeważającej części pochodzenia niemieckiego, którzy korzystając ze sprzyjających warunków rewolucji przemysłowej, w tym drugim okresie w znacznej mierze przyczynili się do uczynienia z Lublina nowoczesnego jak na owe czasy miasta. Szybko też asymilowali się w społeczeństwie. Wśród nich byli wybitni kupcy i przemysłowcy, rodziny: Vetterów, Plage, Krausse, Hessów, Moritzów i inne. Dzisiaj pozostały po nich nie tylko okazałe budowle (np. Grand Hotel, Teatr), fabryki (Browary, Młyn), pomniki na cmentarzu ewangelickim przy ul. Lipowej, ale przede wszystkim pamięć o dokonaniach dla Lublina i jego mieszkańców. Od kilkunastu lat prężnie działa Parafia Ewangelicko-Augsburska Świętej Trójcy w Lublinie, która choć w części, w duchu etosu pracy, popularyzuje i kontynuuje to, co zaczęli luteranie dawno temu.        Mariusz Kamiński
 
***
 
Przyszli dobrze czyniąc
 
Reportaż Czesławy Borowik. Audycja nadana w „1. Programie Polskiego Radia” 2.11.2010, godz. 19:10
 

Posłuchaj [mp3]

 

Rodzina Vetterów to dziś w Lublinie: budynek szkół ekonomicznych przy Bernardyńskiej, browar, szpital przy Staszica. Ta przybyła z Niemiec rodzina wpisała się dużymi literami w historię miasta. Troska o stworzenie miejsc pracy, o edukację młodzieży, dobroczynność - to przyświecało Vetterom w Lublinie i choć nie pozostawili potomków w mieście jest do dziś wiele ich materialnych znaczących śladów.