english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Majówka w urodziny Kościoła

Diecezjalny Zjazd Młodzieży w Lasowicach

  
W dniach 22-23 maja 2010 r. młodzież z Krakowa, Orzesza, Pszczyny, Katowic, Świętochłowic, Opola, Pokoju i Lasowic uczestniczyła w Diecezjalnej Majówce w Opolskiem. Na lasowickiej ziemi, na świeżym powietrzu wśród zielonych łąk i lasów, uczestników przywitał miejscowy duszpasterz – ks. Ryszard Pieron.
 
 
Pierwszym punktem programu był spacer ścieżką edukacyjną przy wyłuszczarni szyszek. Następnie ponad 40 uczestników spotkało się w kościele. Było dużo śpiewu, który prowadził zespół młodzieżowy „dlaTego”, a także gry i łamigłówki biblijne. Centralny punkt spotkania dotyczył Świąt Zesłania Ducha Świętego, a więc „Urodzin Kościoła”.
 
Temat prowadził ks. M. Czyż (diecezjalny duszpasterz młodzieży). Opowiadał on o swoich „miłościach”, koncentrując się na zagadnieniu: mój kochany Kościół. Następnie, wbrew rozpowszechnianej złowieszczej tezie, iż młodzież słabo utożsamia się z Kościołem, prowadzący podzielił uczestników na kilka grup i zaproponował skonfrontowanie się z zagadnieniem Kościoła w oparciu o metodę dydaktyczną „metaplan”. Grupy wypisywały skojarzenia do następujących pytań: Jak jest? Jak powinno być? Dlaczego nie jest tak, jak powinno być? Co robić, aby było inaczej?
 
 

Rozgorzała bardzo interesująca dyskusja – zarówno w grupach, jak i na forum. Ostatecznie okazało się, że nie można przyjmować jedynie roszczeniowej postawy wyliczając, co parafia ma mi dać i zagwarantować. Każdy jest odpowiedzialny za życie swego lokalnego Kościoła, dlatego – aby było inaczej – każdy powinien wnieść swój wkład.

 
Po interesującym spotkaniu wszyscy z chęcią zajadali się smażonymi kiełbaskami. Wieczór i noc młodzież spędziła na terenie Lasowickiego Domu Tolerancji i Kultury. Niektórzy oglądali film, inni finał Ligi Mistrzów, a pozostali integrowali się, prowadząc dłuuuugie rozmowy, które trwały do świtania.
 
 
 
W niedzielny poranek, po śniadaniu, wszyscy udali się do kościoła w Lasowicach Wielkich, gdzie uczestniczyli w nabożeństwie z Sakramentem Ołtarza, prowadzonym według liturgii młodzieżowej przy towarzyszeniu zespołu „dlaTego”. Po uroczystości w kościele nadszedł czas pożegnań, w trakcie których ks. R. Pieron zaprosił ponownie na lasowicką ziemię.

Wszyscy wracali do domu z bagażem ważnych impulsów i świadomością, że każdy jest odpowiedzialny za swój kochany Kościół.

 
***
 

Uczestnicy wyrażają serdeczne podziękowania ks. R. Pieronowi oraz parafianom z Lasowic za zorganizowanie intensywnego i wartościowego weekendu, a Diecezji Katowickiej za dofinansowanie tego młodzieżowego projektu.

 
Tekst: xmcz

Zdjęcia: A. Jasiniak