english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Międzyparafialne spotkanie

Parafianie z Golasowic, Gołkowic, Pszczyny i Jastrzębia wraz z księżmi: Janem Badurą, Danielem Ferkiem i Marcinem Makulą zebrali się w dniu 5 marca 2010 r. w kościele w Golasowicach na Światowym Dniu Modlitwy. Liturgii, której hasłem przewodnim były słowa „Niech wszystko co żyje, chwali Pana”, przewodniczyła diakon Renata Raszyk.

  
  
W Polsce nabożeństwa Światowego Dnia Modlitwy odbywająsię regularnie co roku od 9 marca 1962 roku i obejmują coraz szersze kręgi wyznawców różnych Kościołów w wielu miastach. Słowami modlitw przygotowanych w tym roku przez kobiety z Kamerunu wołali do Boga zgromadzeni na nabożeństwach w ponad 170 krajach. Celem nabożeństw Światowego Dnia Modlitwy jest umocnienie wiary w Jedynego Boga, zbliżenie ludzi różnych ras, kultur, tradycji wyznaniowych, przełamanie poczucia izolacji i osamotnienia, zauważenie problemów innych i niesienie im pomocy.
 
 
W drugiej części spotkania, która odbyła sięw budynku Ochotniczej Straży Pożarnej w Golasowicach, Anna Rakowicz z parafii jastrzębskiej przygotowała prelekcję na temat Kamerunu, scharakteryzowała sytuację społeczną tego państwa ze szczególnym uwzględnieniem położenia kobiet. „W Kamerunie mamy do czynienia z tradycją sięgającą kilku tysięcy lat, która podporządkuje kobiety mężczyznom. Mimo, że państwo podpisało w roku 1983 konwencję zakazującą wszystkich form dyskryminacji kobiet, bywa z tym różnie. Mężczyzna dalej ma prawo do posiadania nie tylko ziemi, ale nawet kilku żon. Często na kobiety spada obowiązek zapewnienia bytu rodzinie. Już małe dziewczynki wyruszają razem z matkami do odległych studni, aby przynieść wodę. Kobiety ciężko pracują na plantacjach herbaty, kakao czy kauczuku. Zmiana ich sytuacji społecznej wymaga wielu lat przełamywania wielowiekowych stereotypów, ale przecież od czegoś trzeba zacząć”- mówiła między innymi.
  
 
Zebrani (około 150 osób) z zainteresowaniem obejrzeli slajdy przedstawiające warunki życia w Kamerunie, a członkinie koła pań przygotowały poczęstunek.
 
K.B.