english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Nabożeństwa ekumeniczne w Katowicach i Sosnowcu

Główne nabożeństwo ekumeniczne Śląskiego Oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej odbyło sie w niedzielę, 24 stycznia 2010 r. w ewangelickim kościele Zmartwychwstania Pańskiego w Katowicach.
 
 
W nabożeństwie wzięli udział wierni i duchowni z Kościołów członkowskich PRE, Kościoła Rzymskokatolickiego oraz współpracujących na Górnym Śląsku z PRE Kościołów protestanckich. Oprócz gospodarza - bpa Tadeusza Szurmana obecni byli m.in. bp Paweł Anweiler, przewodniczący Śląskiego oddziału PRE, abp Damian Zimoń, rzymskokatolicki metropolita Archidiecezji Katowickiej i bp Grzegorz Kaszak, ordynariusz rzymskokatolickiej Diecezji Sosnowieckiej, który wygłosił kazanie.
 
 
Nabożeństwo było bezpośrednio transmitowane przez Polskie Radio Katowice.
 
 
Oprócz tego nabożeństwa w mieście Katowice odbyły sie też inne modlitewne spotkania ekumeniczne - w I zborze Kościoła Chrześcijan Baptystów i w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego.
 
W piątek, 22 stycznia nabożeństwo ekumeniczne odbyło się w kościele Św. Tomasza w Sosnowcu. Tam kazanie wygłosił bp Paweł Anweiler, a nabożeństwo prowadził miejscowy zwierzchnik Kościoła rzymskokatolickiego, bp Grzegorz Kaszak.     
 

 
 
 
Zgodnie z długą tradycją ekumenicznych nabożeństw w kościele św. Tomasza na zakończenie odbyło się dzielenie świątecznym opłatkiem i wzajemne przekazywanie noworocznych życzeń.
 
zdjęcia: xam, ks. Jarosław Kwiecień