english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Nabożeństwo ŚDM Kamerun Cieszyn

Piątek, 5 marca 2010 roku, godz.17.00 - kościół Jezusowy w Cieszynie.
 
W rytm pieśni z akompaniamentem bębna i gitary – dziewczęta: Wiktoria Matloch, Dominika Sabela, Dorota Krzywoń, Kornelia Dorighi, Katarzyna Penczek - w kolorowych, imitujących afrykańskie suknie, strojach – rozpoczynają opracowaną przez chrześcijanki z Kamerunu litanię modlitw.
 
 
„Niech wszystko, co żyje, chwali Pana” ! Tegoroczna myśl przewodnia liturgii - jak nić w kameruńskiej, małej pracowni krawieckiej - przeplata się przez wezwania modlitewne, pieśni chóru, czytania i rozważanie tekstów biblijnych. Wszystko to w ekumenicznej oprawie kobiet od dawna zaangażowanych w Cieszynie we wspólne działania na niwie Kościoła, z udziałem Siostry Przełożonej Diakonatu „Eben-Ezer” i zakonnicy ze Zgromadzenia Sióstr „Elżbietanek”, na co dzień zajmującej się katechezą. Obraz namalowany przez uczennicę liceum na podstawie dzieła kameruńskiej artystki, koresponduje z późnobarokowym wnętrzem cieszyńskiej świątyni i jest dodatkowym elementem plastycznym obchodów Światowego Dnia Modlitwy.
 
 
„Niech wszystko, co żyje, chwali Pana” – towarzyszy też grupie zainteresowanej geografią i sytuacją społeczno-polityczną Kamerunu. W sali parafialnej odbywa się prezentacja przeźroczy i afrykańskich smakołyków z orzeszkami ziemnymi w roli głównej. To, co najbardziej zachwyca, to lekcja, której udzielają nam wszystkim kameruńskie kobiety: być wdzięcznym Bogu i wyrażać Mu uwielbienie bez względu na okoliczności, które jest nam dane przeżywać.
 
 
Kolekta z tegorocznego nabożeństwa ŚDM w Cieszynie przeznaczona jest na pomoc ofiarom trzęsienia ziemi na Haiti.
 
 
Światowy Dzień Modlitwy w Cieszynie przygotował Ekumeniczny Komitet ŚDM w składzie: diakoni - Joanna Sikora i Aleksandra Błahut-Kowalczyk, diakonisa - s. przełożona Ewa Cieślar, zakonnica - s. Daniela Makulska, Aldona Cebula, Kinga Iwanek-Riess.