english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Nie bój się! Nie jesteś sam!

W czwartek, 4 listopada 2010 r., w budynku Ośrodka Wydawniczego „Augustana”, pl. ks. M. Lutra 3, w Bielsku-Białej odbędzie się międzynarodowa konferencja dotycząca towarzyszenia umierającym pod hasłem Nie bój się! Nie jesteś sam!

– W konferencji może wziąć udział każdy, kogo interesuje tematyka towarzyszenia umierającym, zarówno ze względów zawodowych – jest lekarzem, pielęgniarką, wolontariuszem w hospicjum, duchownym, osobą angażującą się w służbę wśród chorych, jak i osobistych – ktoś bliski lub on sam jest nieuleczalnie chory – stwierdza Iwona Holeksa, koordynator projektu hospicyjnego z ramienia Centrum Misji i Ewangelizacji.

Uczestnicy wysłuchają wykładów oraz wezmą udział w panelu dyskusyjnym. Dowiedzą się m.in. o najnowszych możliwościach leczenia bólu u chorych terminalnie; o tym, w jaki sposób bliska relacja z umierającym, obdarzenie go akceptującą miłością może pomóc mu pogodzić się z własnym umieraniem i uśmierzyć towarzyszące temu lęki; że nie trzeba być duchownym, aby móc być duszpasterzem dla osoby, która przygotowuje się do śmierci oraz o tym, jak mówić społeczeństwu o śmierci i umieraniu, o hospicjach, jak zachęcać do wolontariatu, aby nie odstraszać.

W panelu wezmą udział wykładowcy oraz goście z: Niemiec, Czech i Słowacji, którzy będą mówić o ruchu hospicyjnym w swoich krajach i odpowiedzą na pytania uczestników. Do dyspozycji uczestników będą także stoiska z literaturą dotyczącą problemu.

Patronat honorowy nad konferencją objął wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk, prezydent Bielska-Białej Jacek Krywult oraz senator Rafał Muchacki.

Gabriela Glajcar