english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

O relacjach w związkach

Od 24 lipca do 1 sierpnia 2010 r. w Domu Wypoczynkowym „ Betania ” w Wapienicy, u podnóża Beskidu Śląskiego, gościli uczestnicy „Wakacji dla singli 25+”, zorganizowanych przez Duszpasterstwo Dorosłych Centrum Misji i Ewangelizacji oraz parafię ewangelicką w Jaworzu. Single przybyli z różnych regionów Polski, aby wspólnie spędzić swój urlop. Stałych uczestników było czworo, zaś w programie wieczornym brało udział do 13 osób.

Kolacja w sobotni wieczór była pierwszym z punktów programu wakacji. Po niej był czas na integrację, czyli poznawanie się, podczas której uczestnicy wzięli udział w zabawie przygotowanej przez Iwonę Holeksę, pracownika CME, i odpowiadali na różne pytania m.in.: Jaka jest historia mojego imienia? Co fajnego jest w mojej pracy? Jakie zwierzę przedstawia mój charakter? Moje marzenia czy reklama własnej miejscowości. Niedziela – drugi dzień wspólnego urlopu singli, rozpoczęła się nabożeństwem, które odbyło się w kaplicy Domu Wypoczynkowego „Betania”. Po nabożeństwie wakacyjni goście zostali zaproszeni na poczęstunek i spędzili miło czas rozmawiając z parafianami.

Każdy dzień „Wakacji dla singli 25+” rozpoczynał się rozważaniem Słowa Bożego, modlitwą oraz śpiewem. Rozważania dotyczyły grzechu, wiary, podążania za Jezusem Chrystusem, i prowadziły do refleksji nad własnym podejściem do życia.Pogoda nie sprzyjała uczestnikom i nie udało im się wybrać na pieszą wycieczkę w góry  , by zobaczyć je z bliska (w planach była piesza wycieczka z Wapiennicy do Szczyrku Salmopolu oraz do leśnego kościółka w Jaworzu). Za to wybrali się na spacer nad zaporę w Dolinie Wapienicy, zwiedzili Bielsko-Białą, gdzie zobaczyli m.in. muzem Sułkowskich, kościół ewangelicki Marcina Lutra i kościół ewangelicki Zbawiciela, zobaczyli też kościół ewangelicki św. Jana Chrzciciela w Starym Bielsku. Udało im się wybrać na wycieczkę „pętlą beskidzką” i zwiedzić kościóły ewangelickie w Ustroniu i w Wiśle Centrum, odwiedzili Kurną Chatę w Istebnej oraz Muzeum Browaru w Żywcu. Mogli też podziwiać wspaniałe dzieła stworzenia: góry, lasy i strumyki… W czasie wolnym niektórzy uczestnicy pojechali do Cieszyna, gdzie zwiedzili kościół Jezusowy oraz gościli w parafii ks. Marcina Pilcha w Czeskim Cieszynie. Single odwiedzili też dwa kościoły leśne: na Równicy i w cygańskim lesie w Bielsku-Białej.

Podczas wieczornych spotkań uczestnicy „Wakacji dla singli 25+” gościli ks. Władysława Wantuloka wraz z żoną Anną z Jaworza, którzy dzielili się swoimi doświadczeniami mówiąc o podobieństwach i różnicach w związku dwojga osób. Zaproszeni goście wywołali dyskusję, zwracając się do uczestników spotkania z pytaniem: Czy ludzie w związku powinni być bardzo do siebie podobni, czy raczej różnić się od siebie? Sami twierdzili, że w fundamentalnych sprawach jednak powinni być do siebie podobni m.in. w zakresie wartości, poglądów, celów. Kolejnego wieczora wraz z  ks. Markiem Londzinem i jego żoną Ewą z Dzięgielowa, single omawiali potrzeby mężczyzn i kobiet. Praca przebiegała w dwóch grupach. Kobiety zastanawiały się nad potrzebami mężczyzn, zaś mężczyźni nad potrzebami kobiet. Owoce przemyśleń zostały później przedstawione na forum i przedyskutowane. Wieczorne spotkania prowadziła również Iwona Holeksa, która mówiła o tym, jakie znaczenie w relacjach międzyludzkich ma obraz siebie i poczucie własnej wartości oraz o stylach porozumiewania się i poczwórnym uchu komunikacji. Jedno z wieczornych spotkań odbyło się w Szczyrku Salmopolu. Proboszcz tamtejszej parafii, ks. Jan Byrt opowiedział uczestnikom historię powstania kościoła, budowania ołtarza europejskiego na Kotarzu oraz sadzeniu drzewek na 500-lecie Reformacji m.in. przez Adama Małysza. Mogli również zobaczyć słynne kielichy. Rozmawiali też o szczerości i dyplomacji w związku.

Tegoroczne „Wakacje dla singli 25+” były bardzo udane. Dla uczestników był to czas przebywania razem pod jednym dachem we wspólnocie osób wierzących, oderwania się od codzienności i odpoczynku oraz nawiązywania nowych znajomości. Rodzinna atmosfera „Betanii” i gościnność miejscowych ewangelików sprawiła, że chciało się zostać tam na dłużej, ale czas płynął nieubłaganie i wakacyjny pobyt dobiegł końca. Trzeba było pożegnać się i wrócić do swych domów.

Joanna Walentynowicz, uczestniczka

Duszpasterstwo Dorosłych CME zorganizowało do tej pory już dwa weekendy dla singli w Karpaczu i Krakowie, wypoczynek w Bielsku-Białej był pierwszym pobytem wakacyjnym. Kolejne spotkanie dla singli odbędzie się 11-14 listopada 2010 r. w Warszawie. Informacje na ten temat można znaleźć na www.cme.org.pl